reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Opieka paliatywna przedłuża życie

(2010-08-19)

Nowe badania amerykańskich naukowców rzucają nowe światło na efekty opieki paliatywnej. Lekarze odkryli, że śmiertelnie chorzy na raka płuc, którzy zostali poddani takiej opiece zaraz po postawieniu diagnozy, nie tylko byli bardziej aktywni, czuli mniej bólu i byli bardziej szczęśliwi w swoich ostatnich dniach, ale również żyli o prawie trzy miesiące dłużej od osób, których nie objęto opieką paliatywną.

 

Opieka paliatywna przedłuża życieBadania, które opublikowano w środę na internetowej stronie czasopisma New England Journal of Medicine, potwierdziły to, co specjaliści od opieki paliatywnej od dawna podejrzewali. Odkrycia te są szczególnie ważne właśnie w Stanach, gdzie ich dokonano. W tym kraju bowiem ten rodzaj opieki jest w bardzo małym stopniu finansowany przez ubezpieczycieli zdrowotnych.

 

W trwających trzy lata badaniach wzięło udział 151 pacjentów z szybko postępującym rakiem płuc ze szpitala Massachussetts General (jeden z najlepszych szpitali w USA). Część z pacjentów była poddawana tylko leczeniu onkologicznemu, część leczeniu onkologicznemu połączonemu z opieką paliatywną. Opieka ta polegała m.in. na podawaniu leków przeciwbólowych oraz stosowaniu innych środków, które miały na celu poprawić jakość życia chorych. Badania prowadzono do końca 2009 roku. Do tego czasu zmarło 70 procent pacjentów biorących w nich udział.

 

Pacjenci, którzy poddani byli opiece paliatywnej od samego początku po postawieniu diagnozy, byli szczęśliwsi i mniej przygnębieni. Zmierzono to biorąc pod uwagę czynniki takie jak : ból, mdłości, aktywność, zmartwienie i inne problemy. Ponadto, mimo że tylko niewielu z nich zdecydowało się na agresywną chemioterapię, kiedy ich stan się pogorszył a wielu wyraziło życzenie, by nie reanimować ich w krytycznym momencie, żyli zazwyczaj prawie trzy miesiące dłużej od pacjentów z grupy poddanej standardowej opiece, którzy żyli średnio dziewięć miesięcy od czasu postawienia diagnozy.

 

Chociaż badania nie odpowiadają na pytanie, dlaczego pacjenci poddani opiece paliatywnej żyli dłużej, ich autorzy mają kilka teorii na ten temat : jednym z czynników skracających życie jest depresja, a pacjenci, których ból jest leczony śpią lepiej, jedzą lepiej i więcej rozmawiają z krewnymi. Poza tym szpitale są niebezpieczne dla bardzo chorych ludzi: mogą oni łatwo złapać tam infekcje krwi, zapalenie płuc czy odleżyny.

 

Amerykańscy eksperci od opieki paliatywnej planują dalsze badania, tym razem przy udziale pacjentów cierpiących na inne rodzaje raka, choroby serca czy demencję. Mają jednak problem z uzyskaniem środków na nie ze źródeł państwowych czy od firm farmaceutycznych.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Opieka paliatywna przedłuża życie
2011-05-23 | 01:06:49

Bardzo ciekawy artykuł. Pozdrawiam Więcej