reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Osoby ciepiące na depresję gorzej czują zapachy

(2010-08-16)

Depresja może osłabiać odczuwanie przez nas zapachów. Naukowcy odkryli, że u osób, cierpiących na tę chorobę, zmniejsza się część mózgu odpowiedzialna za węch.

 

Osoby ciepiące na depresję gorzej czują zapachyO odkryciu tym poinformowało pismo "New Scientist". Badania, w których wzięło udział 21 osób cierpiących na depresję oraz tyle samo osób zdrowych, przeprowadzili naukowcy z Drezna. Dali oni uczestnikom badań do powąchania substancję o bardzo słabym zapachu, następnie stopniowo zwiększali jego stężenie.

 

Dodatkowo u badanych przeprowadzono pomiary opuszki węchowej (część mózgu, odpowiedzialna za odczuwanie przez nas zapachów), przy pomocy rezonansu magnetycznego.

 

Okazało się, że osoby cierpiące na depresję znacznie gorzej odczuwały zapachy od osób zdrowych. Również ich opuszka węchowa była zmniejszona średnio o 15 procent. Im głębsza była depresja danej osoby, tym opuszka była mniejsza, a na efekt ten nie wpływały leki antydepresyjne.

 

Według naukowców, wymiary opuszki związane są z procesem tworzenia się w mózgu nowych neuronów (neurogeneza). Depresja prowadzi do zahamowania tego procesu (m.in. w części mózgu zwanej hipokampem). Kierujący badaniami, Thomas Hummel sugeruje, że pomiary opuszki mogą być uznane za obiektywny wskaźnik skuteczności leczenia depresji.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Osoby ciepiące na depresję gorzej czują zapachy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!