reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Sport

Dobra forma na jesień – zadbaj o prawidłowe ciśnienie!

(2011-09-15)

Jesień to pora sprzyjająca pogorszeniu samopoczucia. Wielu ludzi przestaje w tym czasie podejmować jakiekolwiek aktywności fizyczne i zapomina o zdrowym żywieniu. W takich okolicznościach spadek formy to naturalna kolej rzeczy, a konsekwencje zdrowotne wynikające z biernego stylu życia mogą być dotkliwe. Zaniedbanie często prowadzi do rozwoju i pogłębienia wielu chorób, w tym dotykającego
aż 8,6 mln Polaków nadciśnienia tętniczego. Nie musi tak być – wystarczy, że zamiast wygodnego fotela wybierzemy spacer a jesienne obżarstwo zastąpimy zdrowymi nawykami żywieniowymi. Z kolei osoby już leczące się na nadciśnienie nie powinny zapominać o swojej terapii.


Tryb życia, jaki prowadzimy na co dzień ma ogromny wpływ na utrzymanie prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego. Dlatego przerwy w aktywności lub pozwalanie sobie na chwile łakomstwa, a w szczególności niestosowanie się do zaleceń lekarskich, mogą zniweczyć proces leczenia. Aby odpowiednio zadbać o zdrowie i nie dopuścić do rozwoju bądź zaostrzenia objawów choroby, ważne jest przestrzeganie kilku prostych zasad dotyczących zmiany dotychczasowego trybu życia.

 

  • Dieta – naturalne lekarstwo

 

Jedną z podstawowych zasad profilaktyki nadciśnienia tętniczego jest wprowadzenie sprzyjającej wyrównaniu ciśnienia diety. Korzystny wpływ na redukcję ciśnienia krwi obserwuje się przy spożywaniu ryb, których dobroczynnym składnikiem są nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, zawierających potas warzyw i owoców, oliwy, powszechnie stosowanego przy wielu dolegliwościach czosnku, a także selera zawierającego aktywny składnik (3-n-butyl-ftalid) obniżający ciśnienie i cholesterol. Ograniczenia dotyczą natomiast unikania tłustych potraw, umiarkowanego spożycia alkoholu oraz soli, która poprzez zawarty w niej sód podwyższa ciśnienie. Odpowiednio dobrana dieta wpływa na poprawę samopoczucia i może wspomagać leczenie farmakologiczne.

 

  • Zamień fotel na kijki do nordic walking

 

Kolejną ważną kwestią jest aktywność fizyczna. Nie pozwalajmy sobie na jesienne lenistwo – brak ruchu sprzyja otyłości, która jest najważniejszym czynnikiem predestynującym do wystąpienia nadciśnienia tętniczego oraz powikłań sercowo-naczyniowych. Zalecanym rodzajem aktywności przy profilaktyce i leczeniu nadciśnienia są regularne ćwiczenia aerobowe takie jak szybki marsz, pływanie czy jazda rowerem. Warto również zwrócić uwagę na coraz popularniejszy nordic walking, który jest optymalnym kardiotreningiem do redukcji masy ciała. Rzucając wyzwanie jesiennej chandrze, a tym samym podejmując walkę z nadciśnieniem tętniczym koniecznie pamiętajmy o rzuceniu papierosów. Palenie tytoniu prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi i przyspiesza czynności serca, a z każdym wypalonym papierosem nasila się rozwój miażdżycy.

 

  • Współpracuj z lekarzem

 

Zmiana stylu życia jest ważnym aspektem profilaktyki i leczenia nadciśnienia, nie jest jednak w stanie zupełnie zastąpić farmakoterapii. W przypadku zaobserwowania podwyższonego ciśnienia koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli zapadnie decyzja o włączeniu leków – trzeba stosować się do zaleceń specjalisty i konsekwentnie je przyjmować. Głównym problemem leczenia nadciśnienia w Polsce jest jego niska skuteczność (12%) spowodowana słabą współpracą pacjenta z lekarzem, a jak powiedział kiedyś dr Everett Koop (naczelny lekarz Stanów Zjednoczonych z czasów prezydentury Ronalda Reagana) „leki nie działają u pacjentów, którzy ich nie przyjmują”. Niestosowanie się do zaleceń związane jest często z faktem, iż pacjenci nie dość, że zmuszeni są do przyjmowania wielu preparatów, to jeszcze powinni pamiętać, by każdy z nich regularnie zażywać. W rozwiązaniu tego problemu pomóc może terapia złożona polegająca na zastosowaniu gotowej kombinacji leków w jednej tabletce. Dzięki niej możliwe jest zastąpienie kilku osobno stosowanych leków jedną pigułką zawierającą substancje aktywne obecne w uprzednio przyjmowanych preparatach. Ten sposób leczenia pomaga uzyskać właściwe wartości ciśnienia tętniczego przyspieszając osiągnięcie celów terapeutycznych.

 

Jeśli przyjdzie nam teraz do głowy spędzanie jesiennych dni w zaciszu domowego fotela, przypomnijmy sobie o zdrowiu i postarajmy się wdrożyć w życie tych kilka prostych zasad wchodzących w skład profilaktyki i leczenia nadciśnienia tętniczego. Przestrzeganie zdrowej dla serca diety, niepalenie papierosów, wysiłek fizyczny, a u chorych regularne przyjmowanie leków pomogą w utrzymaniu prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego, nie dopuszczą do zaostrzenia choroby i co także ważne – nie pozwolą ulec jesiennemu spadkowi samopoczucia.

 

Cenne uwagi i rozpiska w 3 prostych krokach:

Krok do zdrowego trybu życia

Krok do zdrowego trybu życia

Krok do zdrowego trybu życia

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Uczymy się o chorobach, aktywność seniora, choroby, kuchnia, leki, medycyna, pielęgnacja, rozrywka, witaminy, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Dobra forma na jesień – zadbaj o prawidłowe ciśnienie!

Ja bardzo lubie aktywnie spędzać wolny czas, ostanio cwicze nordik walking sprawia mi on duzą przyjemnosc ale tez lekki ból w dolnych konczynach dlatgego stosuje rozne specyfiki, odkrylam ostatnio w aptece taka wygodna piankę veno spray ktora szybko łagodzi ten ból Więcej

Problemy z krążeniem, nadciśnienie – wiele osób w naszym wieku na to choruje. Podobno prowadzi to do chorób serca i zawału... Obawiam się, że jestem na najlepszej drodze by właśnie na to zacząć chorować. Chciałabym jakoś działać zapobiegawczo, żeby poprawić swoje zdrowie bo zdrowie seniora jest przecież bardzo ważne. Zbierałam opinie porady wśród znajomych, ale nie chce czakać aż nfz mnie dopiero za 2 lata gdzieś skieruje. Poza zmaina trybu życia chciałabym gdzieś pojechać. Słyszałam o tym, że są jakieś wczasy lecznicze – wypoczynek dla seniora z zabiegami. Ktoś z Was korzystał? Poprosiłam wnuczka, żeby pomógł mi coś znaleźć w internecie, ale jest tego tak dużo... trudno mi cokolwiek wybrać nie mając o tym kompletnie pojęcia. Możecie mi pomóc? Spodobało mi się coś takiego czy to jest godne polecenia? Zna ktoś? Jesień to chyba dobra pora na takie wyjazdy :) Proszę polećcie mi jakieś sprawdzone sanatoria w Polsce. Więcej