reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Dlaczego mężczyźni częściej uzależniają się od alkoholu?

(2010-10-19)

Alkoholizm dwa razy częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet, jednak do tej pory nie znano odpowiedzi na pytanie dlaczego tak się dzieje. Amerykańscy naukowcy odkryli właśnie, że winny jest hormon – dopamina.

 

Dlaczego mężczyźni częściej uzależniają się od alkoholu?Dopamina, zwana hormonem szczęścia, spełnia kilku funkcji w mózgu. Kiedy hormon ten pojawia się w przestrzeniach między neuronami czujemy euforię. Na stymulowaniu wydzielania dopaminy polega np. działanie kokainy.

 

Do tej pory nie znano dokładnych przyczyn tego, że mężczyźni dwa razy częściej od kobiet uzależniają się od alkoholu. Najnowsze badania naukowców z Columbia University i Yale, opublikowane w "Biological Psychiatry", wskazują, że przyczyną może być właśnie dopamina.

 

Naukowcy przebadali grupę studentów, którzy okazjonalnie piją alkohol. Każdy z nich po wypiciu alkoholowych i niealkoholowych drinków, został przebadany przy pomocy pozytonowej tomografii emisyjnej, która pozwala zmierzyć poziom dopaminy uwolnionej po spożyciu alkoholu. Naukowcy odkryli, że mimo spożycia podobnej ilości alkoholu u mężczyzn tego hormonu wydziela się więcej. Ten wzrost zauważono w części mózgu odpowiadającej za przyjemność i uzależnienie.

 

Dodatkowo u mężczyzn większy poziom dopaminy może prowadzić do wzmocnienia właściwości alkoholu oraz ryzyka uzależnienia. W badaniach zauważono także, że dopamina uwalnia się w mniejszych ilościach w miarę częstszego i intensywniejszego picia. To także może prowadzić do większej tolerancji alkoholu i do nałogu.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
alkoholizm, choroby, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Dlaczego mężczyźni częściej uzależniają się od alkoholu?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!