reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Cytologia - badanie obowiązkowe

(2015-08-31)

Czym jest cytologia? cytologia.jpg

Cytologia jest jednym z najważniejszych badań ginekologicznych. Polega ona na ocenie komórek nabłonka pokrywającego szyjkę macicy i ma za zadanie wykrycie zmian nowotworowych. To bezbolesne badanie powinno powtarzać się regularnie od momentu rozpoczęcia współżycia płciowego. Wszystkie kobiety, które ukończyły 25 rok życia powinny wykonywać cytologię co najmniej raz na trzy lata. Natomiast kobiety należące do grupy wysokiego ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy powinny poddawać się cytologii częściej.

 

Jak przygotować do badania?

Na 3 dni przed badaniem powinno odstawić się leki dopochwowe i powstrzymać się od współżycia. Tuż przed wizytą u lekarza ginekologa należy podmyć się płynem do higieny intymnej. Badanie najlepiej przeprowadza się w pierwszej połowie cyklu (ok. 5 dni po miesiączce). Jeśli kobieta zauważy u siebie stan zapalny narządu rodnego, termin cytologii trzeba przesunąć.

 

Na czym polega cytologia?

Podczas badania lekarz wprowadza do pochwy wziernik i małą szczoteczkę na długiej rączce. Gdy szczoteczka będzie w odpowiednim miejscu ginekolog wykonuje nią 5 obrotów. Pobraną w ten sposób próbkę nakłada na specjalne, utrwala specjalnymi odczynnikami i wysyła do laboratorium.

 

Co może wykryć badanie?

Dzięki cytologii można wykryć głównie zmiany nowotworowe, raka szyjki macicy i infekcję wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). To właśnie ten wirus, w większości przypadków odpowiada za rozwój raka szyjki macicy. Mimo, że nie wszystkie nosicielki HPV zachorują, powinny poddawać się cytologii raz w roku. 

 

Kilka słów o wynikach cytologii

Obecnie Polskie Towarzystwo Ginekologiczne poleca opis badania zgodnie z klasyfikacją Bethesda 2001. W pierwszy etapie specjalista cytolog ocenia czy możliwe jest zbadanie próbki, a następnie stwierdza, czy wynik jest prawidłowy, czy też nie i załącza dokładny opis ewentualnych zmian.

 

Według klasyfikacji Bethesda wynik może informować o:

  • Cytologii prawidłowej – oznacza to, że w próbce występują wyłącznie komórki prawidłowe,
  • Cytologii prawidłowej z łagodnym stanem zapalnym - w próbce poza komórkami prawidłowymi znajduje się niewiele komórek, które wykazują stan zapalny (jest duże prawdopodobieństwo, że może on ustąpić samoistnie),
  • Cytologii prawidłowej ze stanem zapalnym - w próbce poza komórkami prawidłowymi, występują jednostkowo leukocyty oraz komórki, które wykazują stan zapalny.
  • AGUS/ASCUS, czyli wyniku nieprawidłowym - w próbce znajdują się komórki, które świadczą o stanie zapalnym. Są one trudne do klarownej klasyfikacji, ale nie są to komórki nowotworowe.  
  • Obrazie cytologicznym odpowiadającym Bethesda LSIL, oznaczającym wynik nieprawidłowy. W próbce występują pojedyncze komórki, które mogą przyczynić się do rozwoju nowotworów. Zazwyczaj wiąże się to z ostrym stanem zapalnym.
  • Obrazie cytologicznym odpowiadającym Bethesda HSIL, który jest wynikiem nieprawidłowym. W rozmazie znajduje się wiele komórek, z których mogą rozwinąć się nowotwory.

 

Jak widać badanie cytologiczne jest bardzo ważne i może uchronić nas przed śmiercią. Dlatego polecamy wszystkim kobietom, aby badały się regularnie.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Uczymy się o chorobach, choroby, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Cytologia - badanie obowiązkowe

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!