reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Edukacja

Nigdy nie jest za późno na naukę

(2010-05-11)

Szybkie tempo życia, zmiany w systemach kształceniach, rozwój nauki, przemiany dokonujące się w skali globalnej, sprawiają, że człowiek musi się stale rozwijać, pogłębiać swoją wiedzę i zdobywać nowe kwalifikacje. Wobec tych nieustających zmian zachodzącym w świecie, niezbędne jest dostosowanie się człowieka do nowych warunków pracy poprzez odpowiednią edukacje.

Dlatego edukacja ustawiczna jest warunkiem rozwoju jednostki i dobrobytu całego społeczeństwa europejskiego oraz jest niezbędna do zapewnienia integracji społecznej i wyrównanie szans życiowych dla wielu a także zmniejszenia problemu marginalizacji. Ma to głównie na celu kształcenie przez całe życie, bez przerwy. Nie ma jednak jednoznacznej definicji która określałaby czym jest kształcenie ustawiczne. W różnych krajach różnie się je określa choć wszędzie wskazuje się, iż ma ono „nadążyć za rozwojem i służyć potrzebom rozwoju".

Według wykonanych badań, które objęły całą Unię Europejską pod tym kontem , wyszło iż Polska ma najmniejszy wskaźnik kształcenia ustawicznego. Przyczyn tego może być wiele. Po pierwsze a co najważniejsze, nie odczuwamy korzyści jakie płyną z uzupełniania wykształcenia, nie doceniamy tego jak wiele może dać nam nauka. Dlatego tak ważne jest otoczenie społeczne, które powinno nas mobilizować i skłaniać do dalszej nauki. Także nasze dzieci, wnuki, członkowie rodziny powinni być motorem który nas napędza do dalszego zdobywania wiedzy. Kształcenie dorosłych jest nieco inne, senior musi widzieć realne korzyści jakie mogą płynąć z nauki oraz co taka zdobyta wiedza może mu dać. Osoby dorosłe w przeciwieństwie do tych młodszych podatne są na krytykę i niechętnie poddają siebie i swoje życie ocenie. Etap kształcenia dla ludzi starszych powinien mieć atrakcyjną formę, różne metody i środki dydaktyczne.

Nauka może być realizowana w wielu formach. Wyróżniamy formy szkole i pozaszkolne, do pierwszych z nich zaliczamy państwowo szkoły dla dorosłych i niepaństwowe zarówno społeczne jak i prywatne. Druga grupa to głównie stowarzyszenia gospodarcze, kulturalne, społeczne, edukacyjne, organizacje społeczno-polityczne i wyznaniowe, związki zawodowe, kluby zainteresowań i usług społecznych. Jedna z najważniejszych form nauczania są kursy, które cechuje zróżnicowanie. Kurs podobnie jak szkoła ma charakter kształcenia systematycznego, wyróżniamy cztery rodzaje kursów, pierwsze z nich to kursy kwalifikacyjne, przygotowujące do egzaminów na tytuł robotnika kwalifikowanego i mistrza w przemyśle oraz rzemiośle. Drugie to szkolenia wyuczające zawodu lub przygotowujące do egzaminów np. do kierowanie pojazdem, trzecia grupa to kursy doskonalące pracowników oraz ostatnia grupa wynikająca z osobistych zainteresowań np. kursy językowe i komputerowe.

Nasz rozwój dokonuje się w bardzo rozległych etapach życia. Nie możemy wyznaczyć mu dolnej ani górnej granicy. W żadnym wieku nie jest za późno na naukę, możemy mieć trzydzieści, czterdzieści czy nawet sześćdziesiąt lat i poczuć w sobie chęć dalszego zdobywania wiedzy. Każda forma rozwoju umożliwia nam dalszy postęp.

Na naukę nigdy nie jest za późno!

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, ekonomia, książki, nauka, pomoc, rozrywka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Nigdy nie jest za późno na naukę

Święte słowa - można by rzec. Osobiście choć jeszcze do seniorów się nie zaliczam - znam wiele osób po 60, którzy chcą się rozwijać. Chodzą na szkolenia, uczą się jężyków obcych, ba nawet chcą zmieniać zawód! Jeden znajomy pan wyznał mi , iż wiele życia starcił na pracę w niezbyt lubianym przez siebie zawodzie - lecz teraz chce to zmienić i załozyć swoją własną upragnioną działalność gospodarczą. I zrobił to! Podziwiam osoby starsze, które niejednokrotnie mają więcej energii, niż ludzie młodzi. Może po prostu nie chcą już marnować życia. pozdrawiam wszystkich seniorów Fajne telefony dla seniorów! [url=http://senio.pl/]http://senio.pl/[/url] Więcej