reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Poznajmemy choroby: Osteoporoza

(2010-05-04)

U niektórych osób kości z wiekiem stają tak słabe, że nawet najmniejszy upadek może doprowadzić do złamania. Osteoporoza, zaliczana jest do głównych chorób cywilizacyjnych, wbrew pozorom nie występuje ona tylko u kobiet w wieku przekwitania, dotyczy również mężczyzn i młodych ludzi.

U małego dziecka kości ważą mniej więcej jeden kilogram. Potem nasz szkielet stale się rozwija i wzmacnia, aby około 30 roku życia osiągnąć swoją szczytową masę. Następnie, przez wiele lat proces tworzenia i niszczenia komórek pozostaje w równowadze. Ale u większości osób już ok. czterdziestki ubytek kości zaczyna przeważać nad ich odtwarzaniem. Zmierzono, że każdego roku masa kości zmniejsza się o 0,5-1 proc. A w okresie menopauzy proces ten znacznie się przyśpiesza - niektóre kobiety tracą rocznie od 2 do 5 proc. masy kostnej.

Masą wszystkich kości pomimo tego, że dorosły człowiek posiada ich spora liczbę stanowi tylko od 12 do 13, 5 procent ogólnej masy ciała. W Polsce na osteoporozę narażonych jest około 9 mln osób, które dowiadują się o chorobie dopiero gdy dojdzie do złamania. Głównymi czynnikami wystąpienia osteoporozy menopauza oraz zaawansowany wiek. Na ryzyko wystąpienia tej choroby narażone są osoby u których w rodzinie stwierdzono już osteoporozę, jest to choroba genetyczna. Również osoby szczupłe, które stosują nieodpowiednią dietę, oraz długotrwałe siedzenie przed komputerem, brak ruchu, picie alkoholu, palenie papierosów, przyjmowanie leków nasennych, niedobór w witaminę D3 to wszystko może spowodować chorobę kości. W dużej mierze najbardziej narażoną grupa wiekową są seniorzy w wieku 65 lat, bez względu na płeć. Osteoporoza nie daje sygnałów, które mogłyby skłonić nas do wykonania badań profilaktycznych. Zwykle więc trafiamy do specjalisty, gdy choroba jest zaawansowana. Podstawowym badaniem pozwalającym sprawdzić stan koścI jest densytometria (czyli pomiar gęstości minerałów, z których zbudowane są kości). Densytometria jest zupełnie bezbolesna i całkowicie bezpieczna, bo dawka promieniowania jest minimalna. Badanie trwa kilka minut i pozwala ocenić zwiększone ryzyko - nawet z wyprzedzeniem kilkunastu lat - złamań kręgów i kości szyjki udowej.

W diagnozowaniu osteoporozy ważną rolę odgrywają również standardowe badania krwi i moczu. W zapobieganiu i leczeniu osteoporozy ogromne znaczenie ma ruch, przebywanie na świeżym powietrzu oraz słońcu. Wysiłek fizyczny bowiem pobudza wzrost masy kostnej, a opóźnia proces jej „gubienia". Dzieje się tak, ponieważ kości wzmacniają się pod wpływem nacisku, czyli wtedy, gdy muszą znieść obciążenie nieco większe niż zazwyczaj. Dzięki gimnastyce wzmacniamy także mięśnie, które podtrzymują szkielet i chronią go przed deformacją oraz złamaniami. Ćwiczenia muszą być jednak dostosowane do wieku i stanu zdrowia. Palenie papierosów jest tak samo szkodliwe dla kości, jak dla płuc i serca. Jest to niewątpliwy czynnik ryzyka osteoporozy. Kobiety palące wcześniej wchodzą w okres przekwitania niż niepalące, tracą więc ochronny wpływ estrogenów, gorzej też wchłaniają w jelitach spożyty wapń. Ogólnie mówiąc: kto chce być zdrowy nie może palić. U osób już chorujących na osteoporozę ważne jest wczesne rozpoznanie choroby oraz wczesne rozpoczęcie leczenia i rehabilitacji. W jej leczeniu stosuje się przede wszystkim środki farmakologiczne.

Jednak należy pamiętać o równoległym stosowaniu profilaktyki. Zastosowanie znajdują preparaty wapnia i witaminy D, które pozwalają uzupełniać ich niedobory w organizmie. Czynniki ryzyka osteoporozy są od dawna doskonale znane. Dzięki temu wiemy również, co robić, a czego unikać, żeby zabezpieczyć się przed rozwojem tego niebezpiecznego schorzenia.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Poznajmemy choroby: Osteoporoza
2011-07-11 | 06:13:31

Z osteoporozą da się żyć..............pozdrawiam. Więcej