reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

AMD - co to za choroba?

(2011-04-23)

OkoJest to jedno z tych schorzeń, które nieodłącznie związane jest z wiekiem i dotyczy szczególnie osób powyżej 50 roku życia. To zwyrodnienie plamki żółtej, które nie leczone może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Im człowiek starszy, tym bardziej wzrasta ryzyko zachorowania, jednak ważną rolę w rozwoju tej dolegliwości odrywają również inne czynniki. Powstaniu i postępowi AMD sprzyja obecność cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, otyłości, a także zaburzenia w obrębie gospodarki lipidowej. Niekorzystny wpływ wywiera również palenie papierosów, nieodpowiednia dieta oraz częste i długotrwałe wystawianie wzroku na działanie promieni UV. Bardziej narażone na tę chorobę są kobiety oraz osoby, w których rodzinie stwierdzono już wcześniej obecność AMD.

Aby wykryć chorobę we wczesnym stadium należy zwrócić się do okulisty, gdy tylko dostrzeżemy pierwsze niepokojące objawy związane z pogorszeniem wzroku. Jeśli AMD zostanie wykryte w jednym oku, prawdopodobieństwo, że rozwinie się również w drugim jest bardzo duże. Dlatego ważne jest, by nie zwlekać z konsultacją lekarską, ponieważ tylko dzięki temu będzie można jak najszybciej zahamować dalszy rozwój ewentualnej choroby. Jakie więc objawy powinny wzbudzić czujność? Ogólne pogorszenie widzenia albo jego zaburzenia, np. pogorszenie kontrastu, występowanie mroczka centralnego, zniekształcenie liter podczas czytania lub linii prostych, problemy  z rozróżnianiem barw.

Wśród sposobów leczenia AMD wymienia się m.in. tzw. iniekcje doszklistkowe z takich leków, jak ranibizumab czy bewacizumab. Pierwszy z nich jest dopuszczony do użytku w naszym kraju i jest prawdopodobnie jedynym środkiem, który może zachować ostrość widzenia, powstrzymać proces degeneracji oka, a nawet wpłynąć na poprawę wzroku. Dzięki niemu zahamowany zostaje proces wzrostu nieodpowiednich naczyń krwionośnych w tkankach oka. Iniekcje polegają na bezbolesnym wstrzyknięciu leku do wnętrza oka, a ich ilość zależy m.in. od efektu, choć bardzo często już pierwsza dawka daje widoczną poprawę stanu zdrowia.

Warto także pamiętać o profilaktyce, która znacząco może opóźnić lub ograniczyć możliwość wystąpienia choroby. Mowa tutaj o odpowiedniej diecie bogatej w witaminy i ubogiej w tłuszcze, o ochronie oczu przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych, a także o kontroli poziomu cholesterolu.

Zapraszamy do zapoznania się również z artykułem na temat jedzenia dobrze wpływającego na wzrok, a tym samym zapobiegającemu powstawania choroby AMD. Artykuł można przeczytać tutaj.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu AMD - co to za choroba?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!