reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Uczymy się o chorobach: Reumatoidalne zapalenie stawów

(2010-08-17)

To przewlekła choroba, charakteryzująca się symetrycznym zapaleniem stawów i zmianami pozastawowymi oraz powikłaniami pozaukładowymi. Może prowadzić do kalectwa, a nawet do śmierci.

 

Uczymy się o chorobach: Reumatoidalne zapalenie stawówReumatoidalne zapalenie stawów (RZS) najczęściej występuje u kobiet. Pojawia się zwykle po 40. roku życia. Przyczyny choroby nie są dokładnie określone. Wśród podejrzanych znajdują się predyspozycje genetyczne, urazy ruchu, zakażenia, czy praca w wilgotnym środowisku lub wirusy.

 

RZS może przebiegać w trzech postaciach: łagodnej, ostrzejszej lub dużego postępu choroby. Niestety właśnie ta ostatnia postać, nieodpowiadająca na leczenie i prowadząca do stałych zmian w stawach, występuje u 90. procent chorych. W efekcie dochodzi do destrukcji stawów i kalectwa. Postać łagodna występuje zaledwie u 10. procent chorych, daje się ją skutecznie leczyć tradycyjnymi lekami i dzięki leczeniu cofa się. Ostrzejsza odmiana zapalenia zaś również odpowiada na leczenie, ale postęp choroby nie zostaje zahamowany.

 

Objawy

 

Początki choroby objawiają się zapaleniem stawów śródręczno-paliczkowych dłoni i stawów śródstopno-paliczkowych w stopach. Wystąpić mogą również takie objawy jak: obrzęk, zaniki mięśniowe, ból, gorączka, unieruchomienie stawów, zniszczenie chrząstek, gorączkowanie, zwichnięcia, zesztywnienie, w późniejszym etapie choroby może dojść nawet do unieruchomienia stawów. Powikłania RZS to najczęściej: zapalenie naczyń, włóknienie płuc czy amyloidoza reaktywna.

 

Rozpoznanie

 

Do rozpoznania tej choroby używa się kryteriów ustalonych w 1987 roku przez Amerykańską Szkołę Reumatyczną. Należy do nich stwierdzenie takich objawów jak: poranna sztywność stawów i okolic wokół stawów (trwająca ponad godzinę), zapalenie co najmniej trzech stawów, guzki reumatoidalne, zapalenie stawów ręki, zmiany w obrazie radiologicznym (nadżerka i osteoporoza okołostawowa stawów ręki albo nadgarstka).

 

Wśród nowych metod diagnozy istotne jest oznaczanie przeciwciał przeciwko cyklicznemu cytrulinowemu peptydowi (anty-CCP). To badanie pozwala wykryć wczesne RZS, kiedy jeszcze nie pojawiły się pierwsze jego objawy (czasami na kilka lat przed ich wystąpieniem).

 

Jak leczyć

 

Leczenie zależy od lekarza i dostosowywane jest do danego przypadku i postaci RZS. W leczeniu farmakologicznym stosuje się m.in. sole złota, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe i inhibitory. W każdym przypadku konieczna jest również rehabilitacja chorego: fizykoterapia, kinezyterapia oraz psychoterapia. Ważna jest również odpowiednia dieta – stwierdzono istotną rolę kwasów tłuszczowych omega-3 dla zmniejszenia porannej sztywności oraz bólów stawów.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Uczymy się o chorobach, choroby, leki, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Uczymy się o chorobach: Reumatoidalne zapalenie stawów

Bardzo pomocne w leczeniu RZS jest stosowanie zdrowych olei roślinnych, ponieważ zdrowe oleje zmiejszają stan zapalny a tym samym powodują mniejsze zniszczenie naszych torebek stawowych. Szczególnie polecam oleje z pierwszego tłoczenia jeśli o rośłinne oleje chodzi oraz oleje z ryb bogate w kwasy omega -3 Więcej

Czytałem, że oczyszczanie chlorellą przez miesiąc a potem stosowanie Immunomodulinu przez 12 miesięcy powoduje ustąpienie objawów RZS. Czy ktoś może mi to potwierdzić? Ktoś stosował? Więcej

Czy możecie nic nie pisać zamiast pisać takie bzdury? To ma być uczenie kogokolwiek???? Więcej