reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Rzucanie palenia: nawyk jest silniejszy od nikotyny

(2010-07-19)

W rzucaniu palenia bardziej przeszkadza nam samo przyzwyczajenie niż uzależniające działanie nikotyny. Wskazują na to najnowsze badania.

 

Rzucanie palenia: nawyk jest silniejszy od nikotynyBadania opublikowano w należącym do Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego czasopiśmie „Journal of Abnormal Psychology". Są one dość wąskie, biorą pod uwagę tylko jedną grupę zawodową, jednak potwierdzają wcześniejsze studia, wskazujące na to, że ludzie mają mniejszą ochotę na papierosa w miejscach i sytuacjach, w których nie mogą po niego sięgnąć.

W badaniu wzięły udział 53 osoby pracujące jako stewardzi i stewardessy linii lotniczych El Al. Okazało się, że ich chęć na papierosa związana była w większym stopniu z tym w jakim czasie spodziewali się oni możliwości zapalenia (jak szybko od czasu opuszczenia samolotu) niż od czasu, kiedy ostatnio palili.

Podczas krótkich lotów (3 do 6 godzin) stewardessy i stewardzi mieli ochotę na papierosa pod koniec rejsu. Tymczasem w czasie długich podróży (8-13 godzin) chęć zapalenia pojawiała się po około 3-6 godzinach (tyle ile trwa krótszy lot), nie była jednak aż tak wielka. Ochota na papierosa nie zwiększała się wraz z czasem lotu.

Zbadano również poziom stresu obsługi lotu podczas rejsów, ale nie znaleziono żadnego związku między nim a pragnieniem zapalenia papierosa. Nieco większą chęć zapalenia miały osoby, które paliły więcej lub dłużej.

Autorzy badań, naukowcy z Uniwersytetu w Tel Avivie, sugerują, że samo przyzwyczajenie jest silniejsze niż uzależniające działanie nikotyny i dlatego też próby rzucania palenia przy pomocy tzw. terapii zastępczej nikotyny (wszelkie gumy, plastry nikotynowe) nie są efektywną metodą walki z nałogiem.

Większość osób biorących udział w tych badaniach nie było silnie uzależniona. Na potwierdzenie tych wyników potrzebne są więc kolejne badania z udziałem osób, palących przez dłuższy czas.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, nauka, używki, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rzucanie palenia: nawyk jest silniejszy od nikotyny

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!