reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kulinaria

Rozwój osobisty: cukiernik

(2015-08-06)

Poznanie tajników mistrzowskich wypieków staje się możliwe, nie tylko dzięki stale rozwijającej się ofercie kursów cukierniczych,  studiów podyplomowych, ale również bogatej literaturze oraz nieograniczonym zasobom Internetu. 

 

cukiernik2.jpgCo się liczy?

Osobę starającą się o pracę w zawodzie cukiernika powinna cechować pomysłowość,  nieograniczona wyobraźnia oraz odpowiednie wyczucie smaku i węchu. Nie do przecenienia są wysokie zdolności manualne oraz umiejętności dekoratorskie i estetyczne. Należy pamiętać, że cukiernikiem nie może zostać osoba uczulona na produkty spożywcze, które używane są do produkcji słodyczy czy deserów.

 

Kwalifikacja w cenie

Osoby marzące w przyszłości poświęcić się pracy w zawodzie cukiernika skorzystać mogą z oferty kwalifikowanych kursów zawodowych. Prowadzone są one przez publiczne oraz niepubliczne szkoły zajmujące się kształceniem zawodowym, placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego, ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, inne instytucje rynku pracy posiadające odpowiednie kwalifikacje oraz podmioty prowadzące działalność oświatową na podstawie właściwych ustaw. W chwili obecnej placówki takie funkcjonują w każdym większym mieście. Podczas trwania kursu słuchacze zapoznają się m.in. z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy w przemyśle spożywczym, podstaw technologii żywności, techniki w przetwórstwie spożywczym, magazynowania surowców cukierniczych, wytwarzania wyrobów cukierniczych oraz ich dekorowania i przygotowania do dystrybucji.  Ponadto, program obejmuje także naukę języka obcego w przemyśle spożywczym, podstawy działalności gospodarczej oraz podstawy komunikacji społecznej.

 

Z oferty skorzystać może każda osoba pełnoletnia posiadająca wykształcenie zasadnicze zawodowe lub średnie. Najczęściej nauka trzy semestry. Zajęcia odbywają się zarówno w systemie zaocznym, jak i stacjonarnym. Przy zapisie na kurs wymagana są takie dokumenty, jak świadectwo ukończenia szkoły, zaświadczenie od lekarza medycyny pracy oraz podanie o przyjęcie. Po zakończeniu nauki każdy słuchacz przystępuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje (po jego zdaniu otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe). Najczęściej zajęcia teoretyczne uzupełnia praktyka. Absolwenci starać się mogą o pracę np. w pracowniach cukierniczych, cukierniach oraz renomowanych restauracjach i hotelach. Zwykle, kursy takie są płatne  (średnio czesne wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie).

 

Wybór należy do Ciebie! cukiernik4.jpg

Z roku na rok rośnie również oferta kursów stacjonarnych, które w chwili obecnej odbywają się praktycznie w każdym większe mieście. Najczęściej organizowane one są przez centra kształcenia, szkoły wyższe, instytuty szkoleniowe (kulinarne), ośrodki edukacyjne oraz akademie kulinarne. Kierowane są one do wszystkich osób zainteresowanym rozwojem własnych umiejętności oraz osób chcących zagłębić sztukę cukiernictwa. Obejmują one różne stopnie szkolenia  –  I, II, a nawet III stopnia. I stopień szkolenia obejmuje m.in. zagadnienia z zakresu organizacji stanowiska pracy, terminologii stosowanej w zawodzie, podstaw bhp, ppoż., pierwszej pomocy, procesów technologicznych stosowanych w produkcji żywności oraz doboru surowców i materiałów pomocniczych stosowanych w cukiernictwie. Wyższe stopnie obejmują bardziej zaawansowane procesy technologiczne stosowane w zawodzie.  Naukę kończy egzamin, po którym uczestnicy otrzymują specjalne zaświadczenia.

 

Najczęściej, jeden stopnień obejmuje około kilkadziesiąt (np. 50) godzin zajęć zarówno teoretycznych, jak i praktycznych. Ceny takich szkoleń zaczynają się od kilkuset złotych (np. 900). Co ważne, dla zapewnienia kursantom jak największych możliwości skorzystania z kursu, nauka odbywa się w trzech trybach – dziennym, wieczorowym oraz weekendowym.

 

W ofercie nie brakuje również szkoleń dotyczących jedynie wybranego zagadnienia, np. dekorowania tortów, przygotowania biszkoptów czy różnorakich polew.  Zazwyczaj, trwają one kilka godzin, a ich ceny wahają się w granicach 300 złotych.  Skorzystać można także z kursów kilkudniowych (np. 5 dniowych) poruszających zagadnienia np. dekoratorstwa wyrobów cukierniczych. Organizowane są one przez specjalistyczne akademie,  przez co ich cena jest znacznie wyższa (od 2000 złotych wzwyż).

 

 

Dyplom nie bez znaczenia cukiernik.jpg

Kształcenie na kierunku cukiernictwo, ciastkarstwo i piekarnictwo trwa trzy semestry. Na studia podyplomowe zapisać się może każdy, kto ukończył studia I stopnia (licencjackie) lub studia magisterskie. O przyjęciu kandydata najczęściej decyduje kolejność zgłoszeń oraz rozmowa kwalifikacyjna. Zakończenie nauki wieńczy obrona pracy dyplomowej oraz otrzymanie świadectwa ukończenia studiów. Polecane są one szczególnie osobom chcącym zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy. Koszt studiów wynosi 4200 złotych.  Z oferty w chwili obecnej skorzystać można w Słupsku.

 

Słodkie znaczy opłacalne?

Zarobki cukiernika kształtują się na różnych poziomach, w zależności od liczby zleceń oraz rangi zakładu, w którym pracuje. Nie bez znaczenia pozostaje również wpływ poszczególnych rejonów Polski. Na największe zarobki liczyć można w stolicy oraz innych większych miastach. Średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi około 2700 złotych. Co ważne, część cukierników liczyć może także na różne benefity, takie, jak kredyty preferencyjne, prywatną opiekę medyczną oraz ubezpieczenie na życie. Za granicą (np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii) ich zarobki są znacznie wyższe i często przekraczają nawet 12000 złotych.

 

cukiernik3.jpgSłodkości w czterech ścianach

Nauka wypieku ciast i ciasteczek możliwa jest również w domu. W tym celu warto skorzystać z szerokiej gamy profesjonalnej literatury oraz wydań multimedialnych. Dzięki nim każdy będzie mógł poznać m.in. zasady bezpiecznego funkcjonowania zakładu cukierniczego czy typowe wyroby ciastkarskie.

Zapominać nie można również o wręcz nieograniczonych możliwościach jakie daje Internet, gdzie nie brakuje stron poświęconych sztuce cukierniczej. Znaleźć można tam m.in. techniki wypieku wyrobów ciastkarskich, tysiące różnych przepisów oraz niezliczoną ilość dobrych rad. Coraz częściej pojawiają się tam również filmiki instruktażowe, które krok po kroku ukazują np. powlekanie tortu masą cukrową.  Nauka w zaciszu własnego domu polecana jest szczególnie osobom, które przygodę z profesjonalnym cukiernictwem chciałyby rozpocząć samodzielnie. Jest to również idealny sposób na poszerzanie dotychczasowej wiedzy.

 

Dla osób marzącym o poznaniu podstaw zawodu dostępny jest również szeroki wachlarz ofert kursów internetowych (online). Forma takiego kursu zapewnia m.in. indywidualny tryb nauki czy opiekę osobistego nauczyciela. Kolejnym plusem takich szkoleń jest również ich cena, która zazwyczaj jest kilkakrotnie niższa niż kursy stacjonarnego. Ich ceny zaczynają się już od 100 złotych. Warto jednak pamiętać, że nie poruszają one wielu niezbędnych zagadnień i stanowią właściwie formę poszerzenia wiedzy.

 

Na poznanie tajników cukiernictwa, również tego profesjonalnego nigdy nie jest za późno. Wystarczy tylko chcieć i zapomnieć się w pysznym świecie smakołyków.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, kuchnia, rozwój osobisty seniora

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rozwój osobisty: cukiernik
2020-09-15 | 22:44:25

Cukiernik to zawód w którym nieustannie trzeba się kształcić. Cukiernictwo na przestrzeni ostatnich lat niesamowicie się zmieniło, może nie widać tego aż tak bardzo w mniejszych miejscowościach, ale w dużych miastach powstają tzw. cukiernie butikowe, w których każda monoporcja jest małym dziełem sztuki, łączącym w sobie kilka receptur, smaków i tekstur. Możliwość stworzenia takich arcydzieł cukierniczych dają nam min. nowoczesne formy silikonowe. Jak z nimi pracować, na jakich produktach najwyższej klasy cukierniczej, tak by je dotknąć, posmakować i przede wszystkim samemu zrobić możemy liczyć tylko w najlepszych akademiach cukierniczych w których trenerami są Mistrzowie Cukiernictwa. Przykładem może być Warsaw Academy of Pastry Arts, w której wykładają m.in. Michał Iwaniuk finalista World Chocolate Master 2018. Jak w każdym zawodzie, bardzo ważne są podstawy i tradycja, która w przypadku cukiernictwa może być w całkowicie inny, nowoczesny sposób podawana. Więcej