reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Edukacja

Rozwój osobisty: nauka języków obcych

(2015-04-08)

Na naukę języka obcego nigdy nie jest za późno. Z roku na rok oferta językowa dla osób starszych jest coraz szersza. Jest to odpowiedź na wzrost zainteresowania samorozwojem wśród seniorów, którzy po przejściu na emeryturę coraz częściej są aktywni oraz pełni pomysłów i chęci do zdobywania nowych umiejętności.

 

Osoby w podeszłym wieku mogą z powodzeniem uczyć się języków obcych. Wbrew panującym stereotypom wiek osób chcących nauczyć się kolejnego języka nie jest istotnym czynnikiem wpływającym na sam proces nauki. Warto również pamiętać, że wraz z wiekiem nie następuję spadek zdolności przyswajania wiedzy.

Nauka języka obcego ma nie tylko wpływ na poczucie własnej wartości, ale również zbawiennie wpływa na nasze zdrowie. Jak wynika z badań naukowców, intensywna nauka nowego języka odmładza nasz mózg. Co więcej, udowodniono, że u poliglotów choroba Alzherimera rozwija się o wiele później niż u pozostałych osób. Szeroki wachlarz możliwości, coraz większy wybór szkół językowych oraz kursów multimedialnych sprawiają, że dostęp do nauki staje się coraz łatwiejszy.

 

Wśród nowych znajomych

Coraz więcej szkół oferuje kursy językowe dla osób starszych. W chwili obecnej, w każdym większym mieście kursy takie to już standard. Ceny w szkołach językowych są oczywiście bardzo różne. Średnio jednak jedna godzina nauki kosztuje w granicach kilkunastu złotych (12 – 16). Ceny wahają się w zależności od miasta. Najczęściej oferta dotyczy kilku języków (angielski, włoski, hiszpański, francuski, niemiecki, rosyjski). Na popularności zyskują również języki skandynawskie (np. norweski) oraz języki orientalne (chiński oraz japoński).  Kursy dla seniorów charakteryzują się mniejszą częstotliwością zajęć (średnio kilkadziesiąt godzin w ciągu roku). Oczywiście na rynku nie brakuje również ofert kursów przyspieszonych (np. dwutygodniowych).  Zajęcia odbywają się najczęściej w małych grupach (max. 10 osób) co umożliwia indywidualne podejście do każdej osoby.

Można zdecydować się również na naukę z prywatnym nauczycielem, ale tutaj stawki są już o wiele wyższe. Ceny kształtować mogą się tutaj od 80 do nawet 150 zł za godzinę. Wszystko zależy od miasta oraz wyboru języka (im język rzadszy, tym droższy).

 

Nauka połączona z wypoczynkiem

Na rynku pojawia się również coraz więcej ofert obozów językowych przeznaczonych dla osób starszych.  Najczęściej przybierają one formę zajęć językowych (około 15 godzin w tygodniu) połączonych z wypoczynkiem. Przeważnie w koszt kursów wliczone jest również zwiedzanie, a tym samym poznawanie kultury danego kraju. Wiele ofert poszerzonych zostaje także o dodatkowe aktywności (niestety płatne) takie, jak  kursy kulinarne, wycieczki śladami historii, zwiedzanie największych atrakcji regionu, itp.  Niestety, ceny takich obozów nie należą do najniższych.  Na wyjazd taki przeznaczyć trzeba co najmniej trzy tysięcy złotych i to w opcji podstawowej (bez wycieczek, itp.). Co więcej, oferta taka kierowana jest przeważnie tylko do mieszkańców dużych miast (Warszawa, Kraków, Wrocław). Plusem jest jednak szeroki wybór języków – zaczynając na angielskim, przez francuski, hiszpański, włoski, a kończąc np. na chińskim. 

 

A może zostać studentem?

Również wiele Uniwersytetów Trzeciego Wieku prowadzi naukę języka obcego. W chwili obecnej w Polsce działa ich 500 i skupiają one ponad 150 tysięcy słuchaczy. Funkcjonują one przede wszystkim w większych miastach – najwięcej w województwie mazowieckim, małopolskim oraz dolnośląskim. Należy jednak pamiętać, że ilość miejsc oferowanych przez tego typu placówki jest ściśle określona, a tym samym ograniczona. Na początku roku akademickiego słuchacze winni są uiścić wpisowe. Na szczęście jest to opłata symboliczna – w zależności od miejsca waha się ona od 10 do 50 zł za semestr lub rok nauki. Kursy języków obcych są jednak płatne dodatkowo (od 5 do 20 zł za zajęcia). Najczęściej oferta tyczy się języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego oraz rosyjskiego. Niektóre placówki (np. w Gdańsku) oferują również naukę języka chińskiego.

 

Zrób to sam

Na rynku dostępnych jest coraz więcej kursów językowych do samodzielnej nauki, zarówno w formie tradycyjnej – papierowej, jak i elektronicznej (profesjonalne oraz kompleksowe kursy do nauki języka można już kupić od kilkudziesięciu złotych). Dostosowane są one do różnych poziomów umiejętności języka. Korzystać można również z praktycznie nieograniczonych możliwości jakie daje nam Internet (dostępnych jest wiele bezpłatnych kursów). Jak radzą lektorzy, osoby starsze powinny rozłożyć sobie naukę w ciągu całego dnia najlepiej na krótkie,  10 – 15 minutowe partie. Warto również skorzystać (oczywiście w miarę możliwości) z pomocy osób bliskich, np. dzieci czy wnuków. Wspólnie spędzony na nauce czas może okazać się także idealnym czynnikiem integrującym rodzinę. Warto słuchać radia czy oglądać telewizję w języku, który chcemy przyswoić. Dobrym sposobem na poprawę wymowy jest np. śpiewanie, które rozluźnia nasze strony głosowe.  

Nauka języka obcego wymaga silnej woli, determinacji, ale również olbrzymiej samodyscypliny. Mimo to warto się go uczyć i to nie tylko dlatego, aby móc porozumieć się z ludźmi z innych zakątków świata. Pamiętać należy, że nauka języka obcego dostarcza przede wszystkim ogromnej satysfakcji, ale sprawia również, że człowiek czuje się lepiej i bardziej pewny siebie. A więc do dzieła!

 

M jak metoda

Sposobów na naukę języka obcego jest wiele, dlatego oferta szkół językowych staje się coraz szersza. Wybór odpowiedniej metody nauczania jest bardzo ważny, ponieważ zależy przede wszystkim od predyspozycji danej osoby.

 

Metoda tradycyjna

Metoda klasyczna opiera się w szczególności na zapamiętywaniu gramatyki oraz słownictwa. Nauka polega na tłumaczeniu tekstów na język ojczysty oraz pisaniu wypracować w tymże języku.

 

Metoda Callana 

Metoda Callana oparta jest na ciągłej gotowości udzielenia odpowiedzi na szybko zadawane pytania. W trakcie udzielania odpowiedzi przez ucznia, nauczyciel koryguje błędy wymowy oraz poprawia gramatykę. W metodzie Callana duży nacisk kładzie się na swobodne oraz poprawne posługiwanie się językiem mówionym.  Aby odpowiednio wytrenować zrozumienie języka angielskiego, wypowiadanego z naturalną prędkością, nauczyciel mówi szybko. Zajęcia obejmują przede wszystkim naukę poprawnej wymowy, słuchanie ze zrozumieniem, ale również czytanie oraz pisanie, które pomagają utrwalić zdobytą już wiedzę. Metoda ta polecana jest szczególnie osobom, które pragną w jak najkrótszym czasie nauczyć się płynnie mówić. Dzięki specjalnemu systemowi powtórek, uczeń zapamiętuje całe zdania.

 

Metoda Berlitza

Metoda Berlitza (tzw. Bezpośrednia) oparta jest na konwersacjach. W trakcie zajęć osoba nauczająca mówi tylko w języku obcym . W metodzie tej nie przewidziano zajęć poświęconych tylko zasadom gramatycznym, ponieważ zakłada się, że osoba swobodnie mówiąca w języku obcym, będzie znała również jego gramatykę.  Nauka pisania i czytania następuję dopiero w dalszej fazie nauczania.

 

Metoda Wilka

Metoda Wilka uznawana jest za nowoczesną, konwersacyjną technikę nauki języka obcego. Opiera się ona na nauce na cudzych błędach. W trakcie zajęć, osoby uczące się mają za zadanie wyłapywać błędy innych uczestników oraz je poprawiać.

 

Nauka z native speakerem

Za największą zaletę nauki z native speakerem (czyli rodzimym użytkownikiem języka) uznaje się jego znajomość języka we wszystkich aspektach. Osoba taka znacznie sprawniej od lektora polskiego posługuje się językiem mówionym, a często jest również skarbnicą wiedzy na temat kultury danego kraju. Native speakerzy oceniają w szczególności poprawność wymowy. Nauka taka zalecana szczególnie osobom, które już wcześniej zetknęły się z językiem obcym. Nauka taka stanowi również większa motywację do komunikowania się w języku obcym.

 

Każda technika ma swoje wady i zalety. Warto jednak pamiętać, że do chwili obecnej nie została wynaleziona jedna, uniwersalna metoda, który pozwoli opanować język obcy wszystkim zainteresowanym. 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, nauka, rozrywka, rozwój osobisty seniora

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rozwój osobisty: nauka języków obcych
2016-11-29 | 14:42:09

Sama zapisałam się niedawno na angielski. Na początku trochę się bałam, bo znam tylko rosyjski. Ale uczę się z równolatkami, więc to mnie nie strsuje tak bardzo. Na zajęciach poznałam inne panie, z którymi powoli się zaprzyjaźniam. Nauka idzie mi bardzo dobrze i już mogę dogadać się z siedmioletnim wnukiem, który mieszka w Liverpoolu od urodzenia. Więcej