reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kultura

Zawód: Poławiacz krabów

(2010-12-23)

poławiacze krabówChyba niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak dziwne, trudne i niebezpieczne zawody wykonują ludzie na świecie. Nie myślimy o tym, ponieważ  żyjemy w Polsce, w strefie umiarkowanej, w środku Europy i niektóre profesje są tu po prostu nieznane. Tymczasem, jest taki zawód, którego uczysz się dopiero w praktyce, nieprzyjemny, śmiertelnie niebezpieczny, wymagający dyscypliny, poświęcenia, niewiarygodnej wytrzymałości - zawód poławiacz krabów. Zainteresowani znają pewnie temat, bo ciężkie życie poławiaczy oglądać można na Discovery Channel.

Połowy krabów u wybrzeży Ameryki to praca sezonowa przypadająca akurat w zimie. Pora roku jest więc pierwszą niedogodnością, z jaką musi zmierzyć się załoga kutra. Drugie utrudnienie to lodowate wody oceanu, które zabiły już setki poławiaczy krabów. Aura, mroźne morze, na którym sytuacja może zmienić się diametralnie w ciągu zaledwie chwili, grube, kilkuwarstwowe ubrania, konieczność zachowania czujności i uwagi przez cały czas, by nie doznać ciężkich obrażeń, np. w wyniku zaplątania w grube liny czy uderzenia ważącą niemal 400kg. klatką z krabami. To sprawia, że praca nie tylko jest niekomfortowa, ale naprawdę bardzo niebezpieczna. Bo na śliskim kutrze, na otwartym morzu, w otoczeniu ciężkich sprzętów wydarzyć może się wiele, łącznie z najgorszym. Do tego wszystkiego dochodzi obawa o połów, czy będzie udany, a co za tym idzie-strach o niepewne wynagrodzenie.

Jeśli poławiacze zrealizują zamówienie i na czas dostarczą odpowiednią ilość krabów, zarobią dużo więcej niż wynosi amerykańska średnia krajowa. Jednak nie tylko ilość krabów i czas mają znaczenie. Odławiać można tylko osobniki dorosłe płci męskiej, więc każda wyciągnięta z morza partia krabów musi zostać przebrana. Dodatkowo, każdy ze skorupiaków musi być żywy, toksyny uwalniane przez martwego kraba mogą bowiem zatruć całą resztę.

Niepewność połowu, niepewność pensji, brak snu i praca przez dwadzieścia cztery godziny na dobę na pełnych obrotach, na morzu, w zimie, z daleka od bliskich, w obawie o własne życie-tak wygląda praca poławiaczy krabów. Ich zawód rokrocznie uznawany jest za jeden z najbardziej niebezpiecznych fachów na świecie.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
podróże, rozrywka, telewizja

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Zawód: Poławiacz krabów
2014-02-18 | 19:13:34

...wielki szacun dla gosci wykonujacych ta robote- maja chlopaki jaja... Więcej