reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kulinaria

Światowy Dzień Czekolady - Raj dla łasuchów

(2015-04-11)

12 kwietnia przypada ulubione święto łasuchów – Światowy Dzień Czekolady. Czy możemy sobie wyobrazić bez niej życie? No właśnie. Podbiła nasze podniebienia.

 

Trochę historii

Napój kakaowy, wykonywany na bazie ziarna kakaowca, był znany już w starożytności. Szczególną popularność zdobył  w XVII wieku a 100 lat później powstała pierwsza czekolada w tabliczce. Dziś nie pamiętamy o jej historii, ale trudno nam wyobrazić sobie świat i szczęście bez jej smaku. Jak czekolada wpływa na nasz organizm? Jakie są fakty i mity na jej temat? Coraz częściej wyklucza się ją z diety dzieci. Czy słusznie?

 

Gorzka czy mleczna?

Statystyki pokazuje, że Polacy, wybierając słodki deser, najczęściej sięgają właśnie po czekoladę. W sumie rocznie zjadamy jej całkiem sporo, bo 2,5 kg. Chętniej kupujemy gorzką czy mleczną? Okazuje się, że decyduje tu płeć. Mężczyźni wybierają czekoladę gorzką –ze względu na jej wytrawny smak. Natomiast kobiety i dzieci chętniej sięgają po mleczną, bo jest słodsza. Jaka czekolada jest zdrowsza? Najlepsza dla naszego organizmu jest czekolada gorzka zawierająca co najmniej 70% kakao. Warto dodać, że prawdziwa gorzka czekolada tak naprawdę wcale nie ma gorzkiego smaku.

 

Kiedy i komu jest polecana

Czekolada gorzka – skoro jest zdrowsza, to na niej się skupmy – jest bogata w żelazo, fosfor, potas, wapń i witaminy A, D, E oraz te z grupy B. W składzie ma też mniej cukrów, które należy ograniczać w codziennej diecie. Czy ją jeść?

Często postrzega się słodycze jako produkty niezdrowe, które najlepiej wyeliminować z diety. Dlatego ogranicza się ich spożywanie dzieciom, by nie poznały ich smaku i nie stały się ich niewolnikami. Należy jednak pamiętać o regule złotego środka. Słodycze nie do końca są takie złe: lubimy je ze względu na smak, ale dają nam też szybki zastrzyk energii. Zatem gdy czeka nas wzmożony wysiłek intelektualny czy fizyczny, słodycze mogą okazać się bardzo  pomocne. Podczas nauki do egzaminu czy górskiej wędrówki zawsze warto mieć przy sobie kilka kawałków czekolady lub batonik.

 

Fakty i mity na temat czekolady:

  • Szybko poprawia nastrój i pomaga zwalczyć stres (zawarte w niej aminokwasy biorą udział w wytwarzaniu w organizmie serotoniny).
  • Ma mnóstwo pustych kalorii: by spalić 100 gramową tabliczkę, trzeba biegać przez ok.1,5 godziny! Lepiej zatem wypić filiżankę czekolady (ma mniej kalorii).  
  • Kawałek gorzkiej czekolady może okazać się skutecznym lekarstwem w przypadku walki z biegunką.
  • Czekolada zawiera lecytynę, która korzystnie wpływa na pamięć i wspiera pracę mózgu.
  • Biała czekolada nie posiada mniej kalorii niż ciemna, a co więcej zawiera więcej tłuszczu kakaowego. Jest więc najmniej zdrowa.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
kuchnia, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Światowy Dzień Czekolady - Raj dla łasuchów

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!