reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Kulinaria

Pomidory pomagają w walce z rakiem

(2015-09-10)

Pomidory są jednymi z najchętniej spożywanych przez Polaków warzyw. Cenimy je za delikatny smak i aromat jaki nadają naszym potrawom, choć często nie zdajemy sobie sprawy z ich właściwości leczniczych. Naukowcy dowiedli, że zawarty w pomidorach przeciwutleniacz likopen może pomóc w walce z nowotworami.

 

Likopen, organiczny związek chemiczny z grupy węglowodorów nienasyconych, oddziela komórki rakowe od spożywanego jedzenia, w ten sposób blokując składniki odżywcze we krwi, które z kolei hamują dalszy rozwój nowotworu. Zarażone komórki nie mogą już komunikować się ze sobą, więc ulegają samozniszczeniu. Działanie likopenu jest, wedle badań, prawie dwa razy silniejsze niż działanie beta-karotenu.

 

pomidory.jpgLikopen występuje w większości owoców i warzyw czerwonych, takich jak papryka, arbuz, dzika róża, czerwone grejpfruty. Jednak to w pomidorach procentowa zawartość likopenu jest najwyższa. Co ciekawe produkty powstałe na bazie pomidorów (np. przeciery, ketchup, soki itp.) dostarczają więcej likopenu niż surowe warzywa. Jeszcze lepszy efekt osiągniemy dodając do tych produktów odrobinę oliwy z oliwek, która wspomaga działanie substancji.

 

Wykorzystanie przeciwutleniaczy z pomidorów według brytyjskich naukowców może okazać się najbardziej skuteczne w walce z rakiem prostaty, gdyż właśnie tam odkłada się najwięcej likopenu. Oczywiście likopen pomocny będzie także w leczeniu innych nowotworów, zwłaszcza raka jamy ustnej, raka przełyku, raka żołądka i raka płuc.

 

Niezwykłe działanie likopenu nie ogranicza się bynajmniej do likwidowania komórek nowotworowych. Substancja ta pozytywnie wpływa na pracę serca, zmniejsza stany zapalne oraz obniża poziom tzw. złego cholesterolu. Chwaląc dalej pomidory, warto wspomnieć, że są one bogatym źródłem potasu i świetnie nawadniają organizm.

 

Koniec lata, czyli sezon na pomidory to idealna okazja by przygotować przetwory z tych wyśmienitych warzyw, którymi cieszyć się będziemy mogli w zimowe dni. To inwestycja nie tylko w smaczne jedzenie, ale i w zdrowie!

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
Uczymy się o chorobach, choroby, kuchnia, medycyna, witaminy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Pomidory pomagają w walce z rakiem

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!