reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Technologia

Polski robot pomoże w badaniach nad szkodliwością papierosów i e-papierosów

(2010-07-26)

Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wymyślili robota, który „pali” papierosy jak człowiek, dzięki czemu może pomóc w precyzyjnym zbadaniu ich szkodliwości.

 

Polski robot pomoże w badaniach nad szkodliwością papierosów i e-papierosówPomysł śląskich naukowców zamienili w prawdziwego robota studenci z Politechniki Łódzkiej. Jest to prawdopodobnie pierwsze tego typu urządzenie, które pomoże w testowaniu również e-papierosów. Elektroniczne papierosy, to urządzenia zdobywające coraz większą popularność, które pozwalają na zaciąganie się czystą nikotyną.

 

Za powstanie robota odpowiadają studenci z dwóch kół naukowych, jednak posłużyć ma on do jak najbardziej zaawansowanych projektów badawczych.

 

Naukowcy z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego od lat badają narażenie czynnych i biernych palaczy na substancje toksyczne. Do bardziej precyzyjnych badań potrzebowali urządzenia, które będzie pozwalało na wypalanie papierosów, wyłapywanie dymu i oznaczanie w nim metodami chemicznymi i analitycznymi szkodliwych substancji.

 

Podobne maszyny są produkowane dla przemysłu tytoniowego, ale kosztują kilkadziesiąt tysięcy euro. Dlatego naukowcy postanowili skonstruować robota sami.

 

Powstały przy współpracy dwóch uczelni palaczbot ( połączenie słów palacz i robot ) bada papierosy według standardów laboratoryjnych, ale potrafi też odtworzyć warunki, w jakich konkretna osoba pali, w tym jej sposób zaciągania się. Robot pomoże w ustaleniu zakresu dawek substancji toksycznych.

 

Badania przy pomocy palaczbota pozwolą dokładnie określić dawkę toksycznych substancji, jaką przyswaja dana osoba. Różni ludzie bowiem palą w różny sposób, chodzi m.in. o szybkość paleniam czy głębokość zaciągania się, a normy laboratoryjne, według śląskich naukowców, odbiegają od rzeczywistych warunków palenia.

 

Naukowcy testują już również papierosy elektroniczne. Mogą być to pierwsze na świecie badania, które pokażą jaka dawka nikotyny z tych urządzeń jest przyswajana przez organizm.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, nauka, technologia, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polski robot pomoże w badaniach nad szkodliwością papierosów i e-papierosów

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!