reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Kielce

(2015-10-16)

Pałac biskupów krakowskich kielce.jpg

Doskonale zachowany pałac biskupów krakowskich należy do najcenniejszych zabytków miasta. Powstał w pierwszej połowie XVII wieku na zlecenie biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika, wielkiego kanclerza koronnego. Jego styl stanowi formę przejściową pomiędzy renesansem a barokiem. Stanowi on jeden z najdoskonalszych przykładów wielkopańskiej rezydencji wczesnobarokowej. Obecnie mieści się w nim Muzeum Narodowe, gdzie wśród ekspozycji stałych podziwiać można m.in. wnętrza XVII i XVIII – wieczne oraz Galerię malarstwa polskiego i europejskiego sztuki zdobniczej. Odbywają się w nim również liczne wystawy czasowe, koncerty, wykłady, a nawet imprezy rodzinne.

Co ciekawe, na początku I wojny światowej, w pałacu stacjonował sztab strzelców Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji w lewej tylnej wieży pałacu urządzone zostało Sanktuarium Marszałka i Muzeum.

Pałac jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 18. Cena biletu normalnego wynosi 10 złotych. Dla emerytów i rencistów przygotowane zostały bilety ulgowe w cenie 8 złotych. Cena lekcji muzealnej lub warsztatów wynosi 5 złotych.

 

Muzeum Geologiczne

Wśród wielu muzeum w Kielcach na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Geologiczne, w którym zgromadzone eksponaty ukazują 600 milionów lat historii Gór Świętokrzyskich. Podziwiać w nim można około tysiąca okazów skał, skamieniałości oraz minerałów. Szczególne zainteresowanie budzi fragment szkieletu wieloryba z Pińczowa, z okresu trzeciorzędu. Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15. Wejście jest bezpłatne.

 

kielce2.jpgMuzeum Zabawek i Zabaw

Odwiedzić warto także największe oraz najstarsze muzeum zabawek w Polsce, gdzie na powierzchni 641 metrów kwadratowych prezentowanych jest kilka tysięcy eksponatów. Zobaczyć w nim można m.in. zabawki historyczne i ludowe, lalki z całego świata, modele samochodów, samolotów, statków czy kolejkę elektryczną. Nie brakuje również  wystaw interaktywnych. Co ciekawe, zwiedzający trzy razy dziennie (o godzinie 11, 12 i 13) zobaczyć mogą Babę Jagę „wychodzącą” z wieży zegarowej. Muzeum mieści się w zabytkowym XIX – wiecznym budynku dawnych hal targowych.

Zwiedzanie odbywa się od wtorku do niedzieli w godzinach od 9 do 17 (od kwietnia do 26 października). Cena biletu normalnego wynosi 9 złotych. W niedziele wstęp dla wszystkich kosztuje 5 złotych.

 

Muzeum lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego znajduje się w pobliżu katedry w dawnym budynku gimnazjum, do którego oprócz twórcy „Przedwiośnia” uczęszczał Bolesław Prus oraz Adolf Dygasiński. W muzeum podziwiać można m.in. pierwsze wydania dzieł pisarza (np. „Snobizm i postęp”, „Uroda życia”), zbiór rzeźb przedstawiających bohaterów Żeromskiego, eksponaty związane z okresem dzieciństwa autora i osobami mu najbliższymi oraz materiały dokumentujące lata nauki oraz twórczość Żeromskiego.

Muzeum otwarte jest do zwiedzania od poniedziałku do piątku od godziny 8 do 16, a od czerwca do sierpnia od 10 do 18. Cena biletu normalnego wynosi 5 złotych. W niedziele wystawy stałe zobaczyć można za darmo

 

Warto również zobaczyć katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, noszącej tytuł bazyliki mniejszej. W lewej nawie podziwiać można rzeźbę Matki Boskiej wykonanej z galeny oraz późnogotycki tryptyk z około 1500 roku. Z kolei w prawej, uwagę przykuwa cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, koronowany przez Jana Pawła II w 1991 roku.

 

Na terenie Kielc znajduje się także kilka rezerwatów przyrody nieożywionej. Szczególnie warte uwagi jest wapienne wzgórze Kadzielnia, gdzie znajdują się podlegające ochronie Skałka Geologów oraz liczne jaskinie. Co więcej, zobaczyć na nim można Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe oraz amfiteatr.

 

Będąc w Kielcach warto także zobaczyć górujący nad miastem barokowy kościół świętego Karola Boromeusza (na wzgórzu Karczówka) będącym rezerwatem przyrody. Uwagę przyciąga również dworzec PKS w kształcie spodka.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Kielce

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!