reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Kazimierz Dolny

(2010-08-20)

Kazimierz Dolny to jedna z najciekawszych i najbardziej urokliwych miejscowości w Polsce. Miasto ma specyficzny klimat, który od lat przyciąga nie tylko turystów.

 

kazimierz dolnyKazimierz Dolny leży w województwie lubelskim, na prawym brzegu Wisły. Historycznie należy do Małopolski. Dzięki swojej pięknej Starówce oraz innym urokliwym miejscom, stal się jednym z najsłynniejszych nadwiślańskich kurortów.

 

Historia

 

Pierwsza osada istniała w tym miejscu już w XI wieku. Na jednym ze wzgórz obecnego miasta znajdowała się osada Wietrzna Góra, która należała do zakonu benedyktynów. Pod koniec XII wieku została ona przekazana przez Kazimierza Sprawiedliwego siostrom norbertankom z podkrakowskiego Zwierzyńca, które zmieniły jej nazwę na imię swojego darczyńcy. Słowo "Dolny" zostało dodane do nazwy miejscowości w późniejszych latach, dla odróżnienia od innego Kazimierza, założonego w górnym biegu Wisły pod Krakowem.

 

Założenie tu miasta i budowa zamku obronnego to najprawdopodobniej zasługa Kazimierza Wielkiego. Prawa miejskie Kazimierz Dolny uzyskał w połowie XIV wieku, a na początku wieku XV miasto zostało lokowane na prawie magdeburskim przez Władysława Jagiełłę. Miasto przebudowano, wytyczono rynek i ulice. Północna część rynku pozostała niezabudowana, dzięki czemu do dziś rynek otwarty jest na kościół farny i zamek, a widok ten podziwiać mogą turyści.

 

kazimierz dolnyOd 1501 roku Kazimierz był siedzibą starostwa. XVI i XVII stulecie to złoty wiek w historii miasta. Kres tego okresu przyszedł w 1656 roku, kiedy miasto i zamek zostały spalone przez króla szwedzkiego, Karola Gustawa. Przemarsze wojsk i późniejsza zabawa sprawiły, że miasto podupadło. Pewne ożywienie przyszło pod koniec XVII wieku, kiedy z dekretu Jana III Sobieskiego, zaczęli się osiedlać tutaj kupcy ormiańscy, żydowscy i greccy. Jednak kolejne wojny polsko-szwedzkie znów spustoszyły miasto.

 

Kazimierz Dolny od końca XIX wieku znany jest jako miejscowość wypoczynkowa. Miasto, zniszczone po raz kolejny podczas II wojny światowej, zostało odbudowane. Pod koniec lat 70. utworzono w jego okolicach Kazimierski Park Krajobrazowy.

 

 

Atrakcje

 

kazimierz dolnyKazimierz Dolny to unikalny zespół urbanistyczno-architektoniczno-krajobrazowy, zaliczany do najwyższej klasy zabytków w skali światowej. Od 1994 roku uznawany jest za Pomnik Historii. To nie tylko wspaniała i urokliwa architektura miasta, ale również niezwykle walory przyrodnicze. W Kazimierskim Parku Krajobrazowym wydzielono rezerwaty fauny oraz geologiczno-krajobrazowy.

 

Kazimierz Dolny to miejsce, w którym w sezonie wiosenno-letnim odbywa się wiele festiwali artystycznych, m.in. Festiwal Filmowy, Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Letnie Wieczory Muzyczne w kazimierskiej Farze, Rajd Starych Samochodów.

 

Rynek w Kazimierzu Dolnym

 

To serce miasta, w którym spotykają się mieszkańcy, turyści i artyści. Plac ma piękna, pełną licznych detali, zabudowę. Podziwiać można np. świetnie zachowane kamieniczki, w tym bliźniacze Pod Św. Mikołajem i Św. Krzysztofem pochodzące z XVII wieku. W centralnym punkcie rynku stoi specyficzna studzienka.

 

 

Zamek w Kazimierzu Dolnym

 

Ponad miastem górują ruiny twierdzy Kazimierza Wielkiego z XIV wieku. Była to pierwotnie budowla obronna, w skład której wchodziły baszta, wieża i budynki mieszkalne. Od czasów renesansu zmieniła ona nieco swój charakter, powiększono jej dziedziniec a sam zamek zwieńczono attykami.

 

Twierdza, zniszczona w czasie wojen ze Szwedami, została odbudowana za czasów Augusta II. Zamek pozostaje ruiną od początku XIX wieku. Można jednak z niego podziwiac piękna panoramę miasta i malowniczych okolic.

 

kazimierz dolnyStara Chata

 

Ten ciekawy zabytek położony jest ok. 1,5 km od rynku w Kazimierzu, w dolinie rzeki Godarz, przy szlaku wiodącym do Korzennego Wąwozu. Stara chata pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku. To zabytek klasy zerowej, pamiątka po rodzinie Kobiałków. Obecni właściciele chaty udostępniają ją do zwiedzania, można w niej także wypoczywać.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, estetyka, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Kazimierz Dolny
2013-03-30 | 19:02:02

Kazimierz Dolny to bardzo piękna miejscowość. W ogóle całe lubelskie jest piękne. Byłam tam w tamtym roku. Zwiedzaliśmy największe zabytki, a później wstąpiliśmy na chwilę do Janowa Lubelskiego do parku rekreacji Zoom Natury. Była to świetna zabawa dla całej rodziny. Więcej