reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Gołuchów

(2015-06-26)

Gołuchów to niewielka wieś leżąca na północny zachód od Kalisza (14 km), nad rzeczką Ciemną, która jest dopływem Prosny. Wieś znana jest od 1263 roku. Od 1507 roku była własnością Leszczyńskich, a od 1856 roku Działyńskich.

 

Zamek gołuchów.jpg

Zaliczany jest do jednego z najpiękniejszych zamków w kraju. Stanowi jedną z największych atrakcji Wielkopolski. Jego historia liczy ponad 400 lat (jego najstarszymi fragmentami są piwnice z II połowy XVI wieku).

Został wzniesiony w latach 1550-1560 jako budowla o charakterze obronnym (dla Rafała Leszczyńskiego – starosty radziejowskiego i wojewody brzesko-kujawskiego). W początkach XVII wieku przekształcony został przez Wacława Leszczyńskiego (syna Rafała) w rezydencję magnacką. W połowie XIX wieku został zakupiony przez hrabiego Tytusa Działyńskiego, właściciela dóbr kórnickich, jako prezent ślubny dla swojego syna Jana, którego wybranką została Izabela, córka księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. Za jej czasów obiekt został odrestaurowany na wzór zamków znad Loary (jako jedyny w Polsce). Temu też zawdzięcza swój dzisiejszy neorenesansowy francuski styl.

Izabella stworzyła również muzeum, które otwarto dla zwiedzających pod koniec XIX wieku. Po śmierci w 1899 roku, została pochowana w Gołuchowie w kaplicy na terenie parku. W czasie II wojny światowej zbiory muzeum zostały zrabowane przez hitlerowców. Ocalała część wróciła do Polski w 1956 roku. W 1951 roku zamek został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Od tego momentu przeprowadzone zostały dwukrotnie kompleksowe prace konserwatorskie.

W chwili obecnej zwiedzający mogą zobaczyć m.in. zbiór waz antycznych, obrazy malarzy polskich i zachodnioeuropejskich oraz rzadko w Polsce spotykane meble gotyckie z zachodniej Europy.

Zamek otwarty jest dla zwiedzających od wtorku do piątku (od maja do końca września od 10 do 16), a w soboty i w niedzielę (od maja do końca września od 10 do 18). Cena biletu normalnego wynosi 10 złotych. We wtorki zwiedzanie jest bezpłatne.

Co ciekawe, zamek znany jest z serialu telewizyjnego „Królowa Bona”, gdzie prezentowany był jako zamek w Bari we Włoszech.  Każdego roku, w czerwcu odbywa się w nim Festiwal Muzyki Dawnej „Chantarelle Festival”.

 

Park krajobrazowy i nie tylko żubry.jpg

Park- arboretum jest jednym z największych oraz najstarszych ogrodów w stylu angielskim założonych w drugiej połowie XIX wieku (jego obszar wynosi ponad 160 hektarów). Za jego inicjatorów uznaje się ówczesnych właścicieli Gołuchowa hrabinę Izabellę Działyńską z książąt Czartoryskich oraz hrabiego Jana Działyńskiego. Park wzorowany był na najlepszych założeniach ogrodowych w Europie. Składa się z części południowej tzw. ozdobnej oraz części północnej leśnej. W jego centrum znajdują się dwa stawy widokowe. Łączy w sobie funkcję dydaktyczną oraz rekreacyjną. Porasta go około 1000 gatunków oraz odmian drzew i krzewów (niektóre zaliczane są do najstarszych i najpiękniejszych w Polsce). Zobaczyć tutaj można m.in. lipy drobnolistne, graby pospolite, sosny rumelijskie, dęby szypułkowe czy dąb błotny. Jest również miejscem występowania wielu gatunków zwierząt (również objętych ochroną prawną). Znajduje się w nim również jedyny w Wielkopolsce wybieg dla żubrów.

Niedaleko zamku (również w parku) znajduje się kaplica – Mauzoleum Czartoryskich. Wewnątrz mauzoleum oprócz nagrobnej marmurowej płyty, zwiedzający mogą zobaczyć również dwa popiersia: wspomnianej księżnej Izabelli oraz Margeryty ks. de Bourbon – córki ostatniego ordynata gołuchowskiego, ks. Adama Ludwika Czartoryskiego. Nad grobowcem widnieje witraż przedstawiający herby rodziny Czartoryskich oraz Działyńskich.

W parku znajduje się także piękny pałac mieszkalny zwany Oficyną, w którym mieści się Muzeum Leśnictwa. Jest to jedyne takie muzeum w Polsce. Znajdują się m.in. trofea łowieckie, rzeźby inspirowane lasem, rysunki, archiwalne dokumenty oraz mapy. Oprócz wystawach stałych takich, jak „Związki lasu ze sztuką” i „Historia gospodarstwa leśnego na ziemiach polskich” organizowane są również ekspozycje tymczasowe.

 

Co więcej?

Będąc w Gołuchowie warto również zobaczyć największy w Wielkopolsce oraz szósty, co do wielkości w Polsce głaz narzutowy znajdujący się w pobliskim kompleksie leśnym. Głaz zwany jest Kamieniem św. Jadwigi lub św. Kingi. Stanowi niezwykły ślad epoki lodowcowej w rejonie. Jego obwód wynosi 22 metry, a wysokość około 5,5 metra. Wiąże się z nim wiele legend. Jedna z nich głosi, że pod głazem ukryty został skarb, którego nikt wydobyć nie może z powodu jego ciężaru.

Niedaleko miejscowości, w lesie znajdują się także zbiorowe mogiły terroru hitlerowskiego z lat 1941-1942 (nawet 12000 ofiar). W Gołuchowie znajduje się również sześć obiektów sakralnych (np. Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny).

Gmina Gołuchów to niewątpliwie miejsce magiczne, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy przyjechać i zobaczyć.

 

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Gołuchów

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!