reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Biskupin

(2015-08-21)

Już od ponad 80 lat Biskupin zaprasza do odbycia wyjątkowej podroży w poszukiwaniu smaków przeszłości.

 

Muzeum Archeologiczne z rezerwatem archeologicznym  biskupin.jpg

Rezerwat archeologiczny w Biskupinie zajmuje powierzchnię około 30 ha. Zwiedzanie rozpoczyna się w części rezerwatu, która przenosi turystów do epoki kamienia. Zobaczyć w niej można m.in. rekonstrukcję obozowiska łowców, „długi dom” ( z neolitu), wystawę poświęconą życiu codziennemu, gospodarce, obrzędowości oraz przemianom zachodzącym w ciągu całej epoki (około trzech tysięcy lat). Podziwiać można także oczko wodne, tzw. „źródełko” , które służyło do czerpania wody. Trasa zwiedzania prowadzi do słynnego na całym świecie stanowiska archeologicznego, czyli Osiedla Obronnego Ludności Kultury Łużyckiej (tzw. „polskie Pompeje”),w którym zobaczyć można zrekonstruowane fragmenty osiedla (np. bramę, odcinki wału, falochron, ulicę oraz kilka domów). W dalszej kolejności na zwiedzających czeka m.in. wioska wczesnopiastowska). Z kolei w pawilonie muzealnym obejrzeć można wystawę poświęconą badaniom wykopaliskowym w Biskupinie i okolicy oraz wystawy czasowe o zmiennej tematyce. Ponadto, podziwiać można np. stodołę o konstrukcji słupowej, bróg, chatę pałucką z drugiej połowy XVIII wieku, która stanowi przykład tradycyjnego budownictwa pałuckiego.

 

Warto pamiętać, że osiedle w Biskupinie przez kilkaset ostatnich lat znajdowało się pod wodą, dzięki czemu do dziś podziwiać można praktycznie nienaruszony stan dawnych przedmiotów (np. drewniane radło, siekierka z brązu czy gliniaste figurki ptaków). W 1994 roku rezerwat archeologiczny w Biskupie został uznany za pomnik historii.

 

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie z rezerwatem archeologicznym otwarte jest codziennie w godzinach od 8 do 18. Cena biletu normalnego wynosi 10 złotych. Wziąć udział można również w lekcji muzealnej, która kosztuje 7 złotych.

 

biskupin2.jpgCoś więcej

Ciekawą atrakcją dla turystów jest także możliwość opłynięcia półwyspu statkiem „Diabeł Wenecki”. Rejs po Jeziorze Biskupińskim trwa około 30 min (od godziny 9 do 17). Kursuje on wtorku do niedzieli (od maja do końca sezonu turystycznego). Cena biletu wynosi 7 złotych.

Co ciekawe, w Biskupinie dzięki tzw. archeologii eksperymentalnej, polegającej np. na uprawianiu znanych z wykopalisk roślin czy hodowli pierwotnych ras bydła poznać można życie dawnych mieszkańców. Podziwiać można również pokazy dawnych technik garncarskich, piekarskich, tkackich, itp.

 

Festyn archeologiczny

Co roku, we wrześniu, w Biskupinie odbywa się kilkudniowy festyn archeologiczny, który ma na celu przybliżyć życie dawnych ludów zamieszkujących tutejsze tereny. Uczestnicy zobaczyć mogą m.in.  jak dawniej wypiekano chleb, jak szlifowano siekiery krzemienne oraz jak działa koło garncarskie. Ponadto, spróbować swoich sił mogą w rzucaniu oszczepem, strzelaniu z łuku czy władaniu mieczem. Wydarzeniu towarzyszy dawna muzyka, liczne konkursy, tańce zespołów, pokazy walk oraz wiele innych atrakcji.

 

Będąc w Biskupinie można mieć pewność, że odległe czasy znajdą się na wyciągnięcie ręki.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, podróże, rozrywka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Biskupin

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!