reklama
Seniorzy są aktywniejsi seksualnie od seniorek (Komentarzy: 35)
Jakie podwyżki emerytur w 2011 roku? (Komentarzy: 25)
Dla seniorów Hiszpania jest tańsza (Komentarzy: 20)
Odwrócona hipoteka, czyli jak dorobić do emerytury? (Komentarzy: 16)
Sanatoria: Przerzeczyn-Zdrój (Komentarzy: 13)
Zamki Dolnego Śląska
(2015-05-18)Z powodu mieszanki różnych kultur (czeska, polska i niemiecka) oraz religii (katolicka i protestancka) na terenie Śląska dochodziło do licznych konfliktów, a nawet wojen. Przez teren rejonu prowadziły również ważne szlaki handlowe (np. bursztynowy i solny). Z tego powodu w regionie wznoszone były pierwsze liczne warownie. Większość zamków na terenie Dolnego Śląska powstało jednak w okresie rozbicia dzielnicowego Polski, a wybudowana została przez piastowskich książąt śląskich. Niektóre budowle popadły w ruinę, a inne do dziś olśniewają swoim blaskiem. Poniżej przedstawiamy trzy zamki, obok których nie można przejść obojętnie. Warto je poznać i zobaczyć na własne oczy.
Zamek w Brzegu
Początki zamku sięgają czasów księcia Henryka I Brodatego (pierwsza połowa XIII wieku), kiedy to zamek był drewniany i spełniał rolę obronną. Największe zasługi dla rozbudowy zamku w stylu renesansowym mieli Fryderyk II legnicko-brzeski oraz jego syn Jerzy II. Przy rozbudowie wzorowali się oni na krakowskim Wawelu, dzięki zamek zyskał miano „Śląskiego Wawelu”. W XVI wieku zamek zaliczany był do jednych z najokazalszych monarszych zamków renesansowych w tej części Europy.
Zamek dotkliwie ucierpiał w czasie wojny austriacko-pruskiej, od momentu której nie pełnił już funkcji rezydencjonalnej, a jedynie mieszkaniową. W 1922 roku przeszedł renowację murów. W tym samym roku urządzone zostało w nim Muzeum Miejskie.
Podczas II wojny światowej zamek uległ częściowemu zniszczeniu. W 1952 roku umieszono w nim Muzeum Piastów Śląskich, które w swoich zbiorach gromadzi m.in. malarstwo, rzeźbę, broń, historyczne dokumenty, a co najważniejsze zabytki związane z dziejami księstwa brzeskiego oraz Piastów Śląskich. Co więcej, do zwiedzania oddane zostało również mauzoleum Piastów brzeskich. W drugiej połowie XX wieku przywrócono zamkowi stan z XIV wieku, zachowując dbałość o każdy szczegół epoki renesansu. Po renowacji zamek oddany został do zwiedzania.
Odrestaurowana siedziba książąt dzięki wyjątkowym walorom zarówno historycznym jak i artystycznym zaliczana jest do najcenniejszych zabytków architektury renesansowej w Europie.
Zamek przez wieku był wielokrotnie przebudowywany, powiększany, modernizowany oraz stale wzbogacany wyposażeniem wnętrz. Najcenniejszym architektonicznym elementem zamku jest artystyczny wystrój kamiennej fasady budynku bramnego. Pokrywają ją dekoracje rzeźbiarskie np. motywy arabeskowo-kandelabrowe, postacie ludzkie i zwierzęta ze świata realnego i baśniowego. Co więcej, na wieży bramnej z dekoracyjnym renesansowym portalem umieszczone zostały dwa rzędy posągów piastowskich władców Polski , a także legendarnych wodzów państwa Polan m.in. posąg Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Bolesława Krzywoustego oraz Henryka Brodatego .
Będąc w Brzegu warto zobaczyć również inne ciekawe miejsca oraz zabytki. Mowa tutaj m.in. o ratuszu z XIV wieku, ruinach dawnego kościoła Franciszkanów, którego początki sięgają aż 1285 roku czy w końcu kamienicach mieszczańskich z różnych epok (najstarsze po dziś zachowały XIV wieczne fragmenty murów).
Muzeum zwiedzać można od wtorku do niedzieli od godziny 10 do 17 (ostatnie wejście o godzinie 16). Cena biletu normalnego upoważniającego do obejrzenia całej wystawy wynosi 10 złotych.
Każdego roku na terenie muzeum organizowanych jest wiele wydarzeń dodatkowych np. wystawy czasowe oraz koncerty.
Zamek w Kamieńcu Ząbkowickim
Rezydencja powstała ( budowę zaczęto 1839 roku) na zlecenie Marianny Orańskiej, królewny niderlandzkiej, córki Niderlandów Wilhelma I Orańskiego i jego pierwszej żony Fryderyki Luizy Pruskiej. Mimo, że powstał z myślą o letnim pałacu, przypomina średniowieczny zamek (grube mury, cztery narożne wieże). Do jego budowy użyto materiałów najwyższej jakości m. in. politurowanych cegieł. Po II wojnie światowej zamek podupadł, a świetność odzyskał dopiero w 2012 roku kiedy zmarł dotychczasowy dzierżawca, a obiekt trafił pod zarząd gminny. W 2013 roku po przeprowadzeniu działań remontowo-renowacyjnych oraz zabezpieczających, pałac został udostępniony do zwiedzania turystom.
Zamek usytuowany jest na wzgórzu, otacza go 120 hektarowy park. Przed budynkiem maszynowni znajduje się trzecia co do wielkości fontanna w Polsce – 30 metrów (najwyższa na Dolnym Śląsku). Co ciekawe, korytarze obiegające oba dziedzińce były pierwotnie przeszklone i ogrzewane, a w zamku działały również windy.
Zamek zaliczany jest do architektonicznych pereł na skale europejską. Ponadto, według przekazów przewodników jest to jedyna budowla na świecie, w której mieszają się elementy architektury mauretańskiej, zamków szkockich i angielskich oraz willi włoskich.
Zwiedzanie zamku odbywa się każdego dnia od godziny 10 do 17. Cena biletu normalnego wynosi 25 złotych.
Zamek Książ
Jest to największy zamek na Śląsku, a trzeci pod tym względem w Polsce (po Malborku i Wawelu). W zamku znajduje się około 400 pomieszczeń. Budowę zamku rozpoczął w 1288 roku książę Bolko I. W 1509 roku zamek został wykupiony przez magnacką rodzinę von Hochberg. Wiek XVI i XVII upłynął na przebudowach. Zamek łączy w sobie style renesansowe, barokowe oraz neobarokowe.
W okresie wojny 30 letniej zamek uległ kilkakrotnie częściowemu zniszczeniu. Stacjonowały w nim kolejno wojska szwedzkie, saskie oraz cesarskie. W drugiej połowie XVIII wieku zamek został przebudowany na styl barokowy. W tym czasie usunięto m.in. nieprzydatne, stare fortyfikacje. W XIX wieku nastąpiła dalsza modernizacja i rozbudowa zamku. Przed II wojną światową zamek został skonfiskowany przez władze III Rzeszy – z przeznaczeniem na kwaterę Hitlera. Przez lata wykonywane były prace adaptacyjne (przez więźniów powstałej fili obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. W skutek prac powstały trzy tunele o łącznej długości około jednego kilometra, a przed zamkiem ogromny szyb windy samochodowej. Koniec wojny przeszkodził realizacji planów. Po wojnie podjęte zostały starania o przywrócenie dawnej świetności zamku.
Na szczególna uwagę zasługują zamek główny, najstarsza część południowa zamku oraz skrzydło środkowe renesansowe. Dla zwiedzających udostępniono kilka tras turystycznych. Zwiedzanie trwa od 30 minut do 140 (w zależności od trasy). Zwiedzać można również tunel wydrążony w czasie II wojny światowej oraz schron przeciwlotniczy. Na terenie obiektu odbywają się również lekcje zamkowe. Okolicznościowo organizowane jest również nocne zwiedzanie zamku.
Odwiedzając Zamek Książ warto również podjechać w do Palmiarni w Lubiechowie (na trasie pomiędzy zamkiem a centrum Wałbrzycha. Jest to największa budowla żelbetonowa wypełniona szkłem w Polsce (2000 metrów kwadratowych). Znajduje się w niej ponad 250 gatunków roślin z różnych kontynentów. Na szczególną uwagę zasługuje bogata kolekcja kaktusów oraz olbrzymie palmy.
Zwiedzanie zamku odbywa się każdego dnia od godziny 10 do 17. Cena biletu normalnego wynosi 25 złotych. W okresie od kwietnia do września zwiedzanie odbywa się każdego dnia od 10 do 17 ( w weekendy od 10 do 18), a w okresie zimowym w tygodniu od 10 do 15 ( w weekendy od 10 do 16). Cena biletu normalnego (w zależności od zwiedzanych obiektów) wynosi od 20 do 35 złotych.
Dolny Śląsk to rejon o niezwykle bogatej historii, o czym najlepiej świadczy niezliczona liczba zabytków, a tym samym zamków. Idealnie oddaje to tytuł jednej z kampanii promującej "Dolny Śląsk. Nie do opowiedzenia. Do zobaczenia".
Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, podróże
Podobne artykuły/wiadomości: |
Podziel się artykułem
Artykuł został opracowany przez: |
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!