reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Odzyskać słuch

(2010-05-17)

Istnieją różne powody, słuchanie głośnej muzyki przez słuchawki, dojrzały wiek, nie wyleczone choroby ucha. Problem tylko jeden, problemy ze słuchem. By usłyszeć świat potrzebujemy wsparcia.

 

Część z nas urodziła się już z poważną wadą słuchu, u pozostałych są to różnego rodzaju przebyte choroby, źle leczone stany zapalne. Jakie są pierwsze objawy?. Przejściowe lub stałe szumy uszne.

Obecna medycyna zrobiła krok do przodu. Do niedawna dla ludzi niesłyszących nie było żadnego ratunku, Ci którzy byli niedosłyszący mogli skorzystać z aparatów słuchowych.

W obecnej sytuacji medycznej mamy do dyspozycji wiele implantów, które wszczepiane są do ucha wewnętrznego, środkowego, pnia mózgu.

 

Co to są implanty ślimakowe?

 

To protezy które pobudzają nieczynne komórki w uchu w uchu wewnętrznym. Składają się one z dwóch części, jedna wszczepiana jest pod skórę od kości za uchem, druga natomiast znajduje się bezpośrednio za nim. Dzięki niemu mamy możliwość słyszenia wszystkich dźwięków z otoczenia.

Drugi rodzaj implantów to te odpowiedzialne za ucho środkowe. Jego głównym zadaniem jest wzmacnianie systemu akustycznego. Dzięki niemu lepiej słyszana i rozumiana jest mowa. Wszczepiany jest on pod włosy, dlatego nie krępuje on nas w otoczeniu, ani nie czujemy żadnego ciała obcego.

Trzeci i ostatni rodzaj to implanty wszczepiane do pnia mózgu. Jeśli uszkodzony jest nerw słuchowy np. przez guz nowotworowy to implant może zastąpić odcinek drogi słuchowej. Zapewnia on efektywne słyszenie i daje możliwość swobodnego komunikowania się.

 

Do tej pory implanty wszczepiane były przy trwałym uszkodzeniu słuchu, osoby niedosłyszące pozostawiane były bez pomocy. W obecnych czasach każdy może zgłosić się do lekarza i liczyć na pomoc. Osobą które mają niedosłuch wszczepiane są implanty. Aparaty słuchowe najczęściej nie skutkują. Jednak aby uzyskać pomoc, należy zdiagnozować chorobę jak najszybciej. Im wcześniej wiadoma będzie przyczyna problemów ze słuchem tym lepiej. Następnie trzeba indywidualnie dopasować procesor mowy. Trzecim etapem najczęściej jest rozmowa z logopedom, psychologiem. W momencie wszczepienia implantu, zaczyna się nauka, osoba głucha poznaje nowe słowa, ich znaczenie.

 

Dzisiaj szansa na słyszenie otwiera się bardzo wcześnie. Istnieje możliwość wszczepiania implantu nawet dziecku w połowie drugiego roku życia. Dzięki temu ma ono możliwość rozpoznania świata. Można zapewnić mu naturalny rozwój słuchowy, mowy i opanowanie języka.

 

Skąd wziąć na to pieniądze?.

 

NFZ finansuje świadczenia leczenia zaburzeń słuchu za pomocą implantów zarówno ucha środkowego jak i wewnętrznego oraz pniowych.

 

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, pomoc, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Odzyskać słuch
2012-02-07 | 09:02:21

Tak jak Ty straciłam słuch po przebytej śwince....też nie słyszę na prawe ucho i wiem jakie to jest uciążliwe,zwłaszcza kiedy sie dorasta.Ja nie słyszę już prawie 20lat.Lekarze u których byłam powiedzieli że nic się nie da z tym zrobić,nie wiem czy to prawda..poddałam się,radzę sobie ale marzę o tym żeby ktoś mi pomógł i powiedział,ze to nie koniec,że jest szansa... Więcej

2011-02-06 | 23:06:20

hello...Jestem matka samotnie wychowujaca 2 dorastajacych dzieci. juz niedlugo bede miala skonczone 34 lata i trace sluch. W dziecinstwie chorowalam na ciezka niewydolnosc drog moczowych pozniej na swinke a zaraz po tym na wirusowe zapalenie opon- mozgowo-rdzeniowych. Zastanawiam sie jaki postep robi genetyka opd wzgledem pomocy osobom niedoslyszacym obustronnie lub tym gluchoniemym. czy ktos jest w stanie odpowiedziec mi na pytanie: Czy odpowiedni przeszczep komorek macierzystych pomaga rowniez w odzyskiwaniu sluchu??? O odpowiedzi prosze na maila karolina.golinska@gmail.com Więcej

2011-01-08 | 00:07:01

gdy miałam 5 lat zachorowałam na świnkę od tamtego czasu niesłyszę na prawe ucho a mam dopiero 12 lat.Codziennie proszę boga aby przywrucił mi słuch. Więcej