reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Gry wideo jako pomoc w poważnych schorzeniach

(2010-05-04)

Najnowsze badania o których informuje serwis EerekaAlert dowodzą iż gry wideo mogą pomóc w terapii poważnych schorzeń. Naukowcy z Kanady zastosowali je w rehabilitacji ruchowej osób po udarze mózgu, a badacze z USA w leczeniu depresji u seniorów.

Udar mózgu spowodowany jest gwałtownym zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu. Znajduje się on w czołówce przyczyn niepełnosprawności i zgonów ludzi na całym świecie. W wyniku udaru może dojść do paraliżu twarzy, ręki, nogi, najczęściej po jednej stronie ciała. Często także występują zaburzenia mowy, trudności w zrozumieniu słów oraz wypowiadaniu się, zaburzenia widzenia w jednym lub obu oczach zaburzenia chodzenia z utratą równowagi i zawrotami głowy silnego bólu głowy bez znanej przyczyny. Najnowsze badania naukowe przeprowadzone przez naukowców w Toronto dowodzą , że interaktywne gry wideo mogą pomóc pacjentom po udarze mózgu, w odzyskaniu sprawności fizycznej.

Badania objęły grupę 20 pacjentów, o średniej wieku 61 lat po łagodnym lub umiarkowanym udarze mózgu. Były to tzn grupy ćwiczeniowe, które zmuszały gracza do ruchu, przy pomocy bezprzewodowego pilota, wyczuwającego ruchy ciała człowieka do sterowania wirtualnym graczem, obierającego np. ziemniaki, cebule, krojąc mięso. Wyniki wykazały, że udział w interaktywnych grach wideo znacznie poprawiły świadomość ruchową ramion pacjentów, co odzwierciedla się w szybkości ich ruchów i sile uścisku. Metoda ta nie miała żadnych skutków ubocznych w przeciwieństwie to osób którym kazano grać w karty, w ich grupie naukowcy zanotowali większe nudności i zawroty głowy. Wyniki tego testu mogą wskazywać na to, iż gry są w stanie dawać dobre efekty w rehabilitacji pacjentów po udarze. Według nich interaktywne gry wypływają na mózg ludzki tak samo jak tradycyjna rehabilitacja poprzez powtarzalność, intensywność i specyfikę wykonywanych czynności. Naukowcy jednak podkreślają, że jak na razie nie można wprowadzić tej metody w rehabilitacje osób po udarze. Zarazem podkreślają, że prowadzone są szeregi badań które pozwolą zweryfikować jego skuteczność.

Kolejny eksperyment tym razem wykonany w San Diego na 12 seniorach dowiódł że gry wideo są dobra metodą na depresje. Pacjenci chorzy na depresję mogli wybrać jeden z 5 sportów tenis, kręgle,baseball, golf lub boks. Okazało się, ze zaledwie 35 minut udziału w tej grze poprawia jakość życia, nastrój oraz samopoczucie u seniorów. U ponad jednej trzeciej graczy objawy depresji złagodniały o 50 proc. lub więcej. Zdaniem autorów pracy, interaktywne gry mogą być skuteczniejsza metodą terapii depresji u osób starszych. SeniorzY bowiem uczestniczą w takich zajęciach chętniej i regularniej.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, technologia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Gry wideo jako pomoc w poważnych schorzeniach

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!