reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Praca

Obalamy stereotypy, pracownicy 50+ to cenny kapitał firmy

(2010-05-10)

Seniora zwykle nazywamy osobą po 50 roku życia, dla której nowinki techniczne to swoista czarna magia. Stereotypy jakie panują w naszym społeczeństwie na temat ludzi starszych to w głównej mierze te dotyczące komputera, internetu, telefonu komórkowego. Dla większości z nas człowiek stary to taki który siedzi przed telewizorem ogląda telenowele i nie zna się na technologi. Jak ten problem widziany jest w miejscu pracy?

Przede wszystkim osoba 50+ to cenny kapitał firmy nie tylko znająca się na swojej pracy, ale również umiejąca to wykorzystać. Senior potrafi poradzić sobie z każdym problemem, jaki może wystąpić w na jego stanowisku pracy, zachowując przy tym spokój i opanowanie. Przez młodszych pracowników osoba ta postrzegana jest jako ktoś mało elastyczny, staroświecki, mający starodawne poglądy na świat i nie chcący tego zmienić.

Często pracodawcy boją zatrudniać się takie osoby ze względu na ryzyko pogorszenia się ich stanu zdrowia. Pracownik 50+ nie jest już tak silny jak ci młodsi. Nie może dźwigać, przebywać przez dłuższy czas na słońcu, ani w pomieszczeniu gdzie jest zbyt ciepło. Jednak pracownik taki może bez trudu wykonywać czynności do których potrzebuje tylko małej grupy mięśni.

Według statystyk Unii Europejskiej problem w Polsce jest najbardziej niekorzystny ze wszystkich państw członkowskich. Cechuje nas najniższy średni wiek przechodzenia na emeryturę, a co za tym idzie również aktywność zawodowa 50+ jest bardzo niska. Jeżeli taki współczynnik będzie się utrzymywał to gospodarka, system ubezpieczeń, całe społeczeństwo podupadnie.

Co zrobić aby poprawić tę sytuacje?

Ważne jest aby przekazać młodszym pracownikom wiedzę jaką posiadają osoby starsze. Służy do tego mentoring. Co to jest? Jest to bardzo korzystny system pozwalający przekazywać zdobytą wiedzę w firmie osobie młodszej która zostanie, gdy my odejdziemy już z niej odejdziemy. Jest to metoda całkowicie bez kosztowa, ponieważ korzysta z wewnętrznych zasobów firmy. Również osoby młodsze dzielą się swoimi spostrzeżeniami z osobami starszymi, w ten sposób seniorzy mogą nauczyć się czegoś nowego. Jest to bardzo dobra powszechnie stosowana metoda, pracownik już starszy wiekiem może poczuć się wyróżniony, a co za tym idzie wpłynie to korzystnie na jego samopoczucie

 

Projekt Aktywni 50+ jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

 

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
rynek pracy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Obalamy stereotypy, pracownicy 50+ to cenny kapitał firmy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!