reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Technologia

LED, LCD, 3D - jaki telewizor wybrać?

(2010-12-06)

Wybór telewizoraZe względu na szybki rozwój technologiczny kupno telewizora nie ogranicza się do wyboru rozmiaru, nie zawsze determinującym czynnikiem jest cena. Obecnie trzeba być zorientowanym w oznakowaniu różnymi skrótami: LED, PDP, 3D, HD, by podjąć decyzję odpowiednią do naszych potrzeb.

 

Przede wszystkim w sklepach dominują telewizory płaskie, czyli LCD i PDP (plazmowe). Odbiorniki oznaczone skrótem LED nie są kolejnym typem, a jedynie formą ulepszenia. Oznacza to, że LCD zostały podświetlone lampami diodowymi typu LED. Jeśli oświetlenie takie zastosowano na całej powierzchni monitora, to znacznie zwiększa to jakość obrazu, ale i znacznie zwiększa cenę. Natomiast oświetlenie LED stosowane na krawędziach pozwala na kupno nie zwykle cienkiego telewizora. Ogromną zaleto technologii LCD jest duża oszczędność energii, jednak najpierw trzeba dokonać poważnej inwestycji w tę oszczędność.

 

W opozycji do LCD funkcjonują telewizory plazmowe. Oferują one wysokiej jakości obraz, zarówno przy słabym sygnale, jak i podczas transmisji na żywo (brak opóźnienia ruchu). Oprócz tego takie ekrany są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Tak jak LCD zostało już ulepszone, tak PDP istnieje już w swojej udoskonalonej opcji NeoPDP. Jak zawsze wybór wersji o podwyższonym standardzie wiąże się z podwyższoną ceną.

 

Wadą telewizorów plazmowych jest ich rozmiar – ekran nie może być mniejszy niż 42 cale. Ponadto zużycie energii jest znacznie wyższe w porównaniu do LCD.

 

Pozostają jeszcze dwie rzeczy do rozważenia przed kupnem: HD i 3D. HD to po prostu wysoka rozdzielczość (z ang. high definition). Oznacza to wyrazistszy obraz i o wiele bardziej realistyczny. W ofercie nadawców telewizyjnych jest już wiele propozycji kanałów w tej jakości (sportowe, filmowe, informacyjne).

 

Opcja 3D jest raczej w fazie rozwoju. Bez żadnych problemów można zakupić tego typu odbiornik, trudniej będzie znaleźć program 3D, ponieważ w naszej telewizji nie ma jeszcze zbyt wielu kanałów, które pozwoliłyby cieszyć się nową jakością obrazu. Ważne jest także, że przy oglądaniu programów w tej technologii, trzeba siedzieć w jednym dokładnie wyznaczonym miejscu, koniecznie w odpowiednich okularach – w innym razie wrażenia przestrzenne będą zniekształcone lub nie będzie ich wcale.

 

Wybór jest duży, ale i niełatwy. Najlepiej, zamiast kierować się reklamami, wybrać to, czego rzeczywiście się potrzebuje.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
rozrywka, technologia, zakupy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu LED, LCD, 3D - jaki telewizor wybrać?
2013-02-25 | 12:16:33

Polecam LED LCD 3D. ;) Zakupiłem swego czasu Philipsa 6007. Telewizor wyposażony we wszelkie technologie jakie były dostępne ówcześnie. Od 3D, rewelacyjnego Ambilight, technologie ulepszania (wyostrzania) obrazu, po SmartTV, WiFi czy sterowanie smartfonem. Cena bardzo korzystna, użyte materiały bez zastrzeżeń. Polecam. Na 2013 wychodzi model 6008 który będzie jeszcze ładniejszy i podobnież dużo lepszy. :) Więcej

2013-02-24 | 22:59:19

Telewizory Philipsa są godne polecenia. Mimo tego, że zaawansowane technicznie są proste w obsłudze. Ponadto czytałem gdzieś, że oferują wyrazisty dźwięk, a jeśli wybierzmy model z ambilightem (diodami led z tyłu telewizora pogłebiające obraz) to poza podstawową funkcją tej opcji wzrok się mniej męczy, czyli po prostu ogląda się wygodniej. Więcej