reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Moda

Jakie okulary przeciwsłoneczne są dla ciebie najlepsze?

(2010-07-08)

Na wakacjach trudno obyć się bez dobrych okularów przeciwsłonecznych. Jakie wybrać i czym się kierować? Ważny jest nie tylko ich wygląd.

 

Przy wyborze oprawek okularów przeciwsłonecznych kierujmy się nie tylko modą, ale przede wszystkim tym, czy dany fason pasuje do naszej twarzy i czy komponuje się z resztą naszego stroju. Okulary mają za zadanie chronić nas przed promieniowaniem słonecznym, kurzem, wiatrem, pyłkami. Chronią też skórę wokół oczu. Najważniejsze by kupione przez nas okulary miały odpowiednie filtry.

 

Filtr filtrowi nie równy

 

Nie zawsze okulary oznaczone filtrem UV, rzeczywiście taki filtr posiadają. Jeśli więc mamy wątpliwości (np. przy ulicznym straganie) lepiej zrezygnujmy z takiego zakupu, gdyż możemy wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku.

Minimalna wartość filtra to 100 UV. Jeżeli wybieramy się na wakacje w góry, kupmy okulary z możliwie najwyższym filtrem, gdyż tam promieniowanie jest silniejsze niż na nizinach.

 

Kolor szkieł

 

Od koloru zależy przepuszczalność światła. Im szkła są ciemniejsze, tym mniej światła przepuszczają. Dlatego na bardzo słoneczne dni lepiej wybrać soczewki ciemne - czarne, brązowe, grafitowe. Przy mniejszym natężeniu światła możemy pozwolić sobie na inne kolory: żółte, pomarańczowe, różowe.

Okulary przeciwsłoneczne można znaleźć w całej gamie kolorystycznej, są jednak pewne kolory, których powinni unikać kierowcy. Nie powinniśmy prowadzić samochodu w czerwonych, zielonych lub niebieskich szkłach, gdyż mogą one wpływać na nasz odbiór kolorów sygnalizacji świetlnej.

 

Oprawka ma pasować do kształtu twarzy

 

Nie zawsze dobrze wyglądamy w okularach, które nam się podobają, a to dlatego, ze niektóre fasony oprawek nie pasują do kształtu naszej twarzy. W jakich okularach będziemy wygladać najlepiej?

Najwięcej szczęścia mają posiadacze twarzy owalnej. Pasują do nich wszystkie typy oprawek, zarówno wielkie muchy, małe lenonki czy modne od kilku sezonów okulary w stylu retro, tzw. wayfarery. Jeśli mamy okrągłą twarz (tzw. księżyc) wybierajmy okulary o prostokątnych szkłach, najlepiej ciemnych, w delikatnych oprawkach. Do tego typu twarzy absolutnie nie pasują okrągłe okulary - dodają pucułowatego wyglądu.

Na owalne oprawki mogą sobie za to pozwolić osoby o twarzy kwadratowej. Dobrze wyglądać będą też w tzw. kocich okularach, których oprawki są w górnych rogach uniesione i wydłużone. To czego powinny unikać to okulary o kanciastych kształtach, które mogą nadać twarzy zbyt ostrych rysów. Taki kształt jest też nieodpowiedni dla twarzy trójkątnej. Z nią najlepiej komponują się oprawki mocno zaokrąglone na dole, które łagodzą rysy (np. aviatorki lub okrągłe muchy).

Wybierając okulary na lato kierujmy się przede wszystkim naszym gustem, ale pamiętajmy też, że ich głównym zadaniem ma być ochrona naszych oczu.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
estetyka, zakupy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Jakie okulary przeciwsłoneczne są dla ciebie najlepsze?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!