reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Finanse

Konto dla seniora. Warto?

(2010-07-12)

Specjalne konta dla seniorów to jeden z najnowszych pomysłów bankowców. Obecnie pięć banków w Polsce oferują takie rachunki dla emerytów i rencistów. Mimo że seniorzy nie są bogata grupa, banki zwróciły na nich szczególną uwagę, ponieważ ich dochody są stałe i regularne. Czy jednak opłaca się założyć takie konto?

 

Konto dla seniora. Warto?Większość emerytów i rencistów w Polsce wciąż woli, żeby pieniądze przynosił im do domu listonosz. Jeśli jednak powiodą się plany Ministerstwa Finansów, które chce aby do 2013 roku 90 procent uprawnionych otrzymywało świadczenia na konta bankowe.

 

Gdzie założysz konto dla seniora?

 

Takie rachunki mają obecnie w swoich ofertach pięć banków: BZ WBK, Bank BPS, Bank BGŻ, Deutsche Bank i Bank Pocztowy. Konta dla seniorów są reklamowane jako wolne od opłat, jednak nie do końca tak jest. Ile tak naprawdę kosztują konta dla seniorów?

 

Aktywni 50+ (BZ WBK)

 

Konto to, jak sama nazwa wskazuje, założyć może każdy obywatel, który ukończył 50 rok życia. Można je założyć bezpłatnie, zapłacimy jednak za jego prowadzenie 3 złote miesięcznie. Darmowe są przelewy na inne konta w BZ WBK, wpłaty i wypłaty w placówkach. Za przelewy do innych banków zapłacimy 50 gr (konto internetowe) lub nawet 5 zł (w placówce). Stałe zlecenie lub polecenie zapłaty do innego banku to koszt 1 zł.

 

POL-Konto Senior (Bank BPS)

 

W przeciwieństwie do konta w BZ WBK ten rachunek można założyć dopiero po skończeniu 60. roku życia. Otworzymy je za darmo, nie zapłacimy tez za wydanie karty płatniczej, Prowadzenie kosztuje jednak 5 zł miesięcznie, 50 gr kosztuje obsługa karty. Darmowe są wpłaty i wypłaty, ale przelewy już nie - 1 zł za internetowy, 3 w placówce, jeśli przelewamy pieniądze do innego banku. Za zlecenia stałe zapłacimy 1 zł, za polecenie zapłaty 50 gr.

 

Plan senior (Bank BGŻ)

 

To konto również otworzymy za darmo po ukończeniu 60 lat. Prowadzenie go kosztuje 5 zł miesięcznie, za to za darmo mamy w nim zlecenia stałe i przelewy w ramach BGŻ. Niestety przelewy do innych banków już kosztują: 1 zł przez inbternet, 2 zł w placowce lub przez infolinię.

 

Konto Koneser (Deutsche Bank )

 

To najnowsze konto dla seniorów na rynku. Jego prowadzenie kosztuje 3 zl miesięcznie. Mamy w nim darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów oraz bezpłatne przelewy także w oddziałach i przez obsługę telefoniczną. Oprocentowanie rachunku wynosi 2 procent. Pułapką może być jednak karta płatnicza : jeśli nie wykonamy nią przynajmniej jednej transakcji w miesiącu, za jej obsługę zapłacimy aż 5 zł.

 

 

Konto Nestor (Bank Pocztowy)

 

Ten rachunek może otworzyć każda osoba otrzymująca emeryturę lub rentę. Zarówno jego otwarcie jak i prowadzenie jest darmowe, podobnie zlecenia stałe i polecenia zapłaty oraz przelewy. Zapłacimy jednak za obsługę karty - 4 zł miesięcznie. Wygodnym rozwiązaniem w przypadku tego konta jest możliwość dostarczenia nam pieniędzy z niego przez listonosza, za co nie musimy płacić.

 

Dodatki do kont

 

Konta dla seniorów połączone są czasami ze specjalnymi dodatkami, z reguły są to dodatkowe ubezpieczenia i zniżki np. w aptekach. Pakiet ubezpieczeń otrzymuje posiadacz konta Nestor: może liczyć w razie potrzeby na wizytę lekarza lub pielęgniarki, ubezpieczenie wypadkowe oraz , co ciekawe, pomoc specjalisty np. w razie awarii instalacji. Bank BGŻ oferuje z kolei oprocentowanie konta do 4 proc. oraz pakiet informacji medycznych (telefoniczna pomoc i konsultacja lekarska). W BZ WBK otrzymamy dodatkowo 5 proc. zniżki w wybranych aptekach przy płatności kartą, a także bezpłatne ubezpieczenie (całodobowa pomoc medyczna).

 

Jakie konto wybrać?

 

Wbrew pozorom i wbrew temu, czego można by oczekiwać, posiadanie specjalnego konta dla seniorów wcale nie jest tanie. W większości przypadków zapłacimy za jego prowadzenie i przelewy. Minusem są też wysokie koszty połączeń telefonicznych, jeśli zdecydujemy się na korzystanie z infolinii. Wybierając konto dokładnie przeanalizujmy oferty banków i wybierzmy to, które okaże się najkorzystniejsze. Może się jednak okazać, że bardziej przyjazne będzie nam tradycyjne konto niż to specjalne dla seniora. Banki mają w tym zględzie jeszcze dużo roboty, biorąc pod uwagę dochody polskich emerytów i rencistów.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
finanse, pieniądze

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Konto dla seniora. Warto?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!