reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kultura

Kulturalny tydzień: co, gdzie, kiedy

(2010-08-12)

W tym tygodniu polecamy wybrane wydarzenia kulturalne w największych polskich miastach, a także w mniejszych miejscowościach. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

Kulturalny tydzień: co, gdzie, kiedyTrzęsacz, 9-14 sierpnia – Festiwal Sacrum Profanum

 

To już VI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Trzęsaczu. W tym roku największym jego wydarzeniem jest koncert „Młodzi Kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi” (13 sierpnia). Grają w nim uczniowie Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.

 

Tematem przewodnim festiwalu jest w tym roku "Chopin i jego muzyka nad Bałtykiem”. Muzycy chcą uczcić 200. rocznicę urodzin kompozytora. W programie, oprócz klasycznych koncertów fortepianowych z towarzyszeniem orkiestry będzie można usłyszeć również jazzowe interpreatcje otworów Chopina.

 

Kłodzko, 13-15 sierpnia – V Dni Twierdzy Kłodzkiej

 

W najbliższy weekend znów odbędzie się walka o Twierdzę Kłodzką. W mieście pojawią się pruscy i francuscy żołnierze, przybędzie też car Rosji. Wszystko w ramach V Dni Twierdzy Kłodzkiej.

Najważniejsze wydarzenie to oczywiście rekonstrukcja bitwy o Twierdze Kłodzką, ale będą również koncerty gwiazd polskiej sceny i Jarmark Forteczny.

 

W tym roku bitwę między wojskami Napoleona a Prusakami z 1807 roku odtworzy 450 rekonstruktorów. Barwna rekonstrukcja starcia odbędzie się w sobotę, ale żołnierze już w piątek rozłożą się przed fortyfikacją.

 

Jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnych obchodów, w czwartek, będzie można posłuchać koncertu zespołów folklorystycznych z Ukrainy, Słowenii, Polski i Czech.

 

Warszawa, 13 sierpnia – pokaz filmu „13 sierpnia 44”

 

Na stołecznym placu zamkowym pokazany zostanie krótkometrażowy film o największej tragedii Powstania Warszawskiego. To pierwszy dokument na temat tragicznego wybuchu człogu-pułapki na placu Kilińskiego.

 

Premiera filmu odbędzie się w ramach Dni Starówki. Po projekcji organizatorzy zapraszają na koncert Agi Zaryan.

 

Kraków, 14-15 sierpnia – Noc Cracovia Sacra

 

Krakowska noc sakralna to impreza zapoczątkowana w 2008 roku, w ramach której odbywają się liczne koncerty muzyki religijnej i wystawy o tematyce sakralnej. W tym roku przewodnim motywem Cracovia Sacra są krakowscy święci (królowa Jadwiga, św. Stanisław, brat Albert, M.M. Kolbe, św. Kinga). Na wystawach obejrzeć będzie można np. szaty królowej Jadwigi czy zloty relikwiarz na głowę św. Stanisława. Najciekawiej zapowiada się jednak możliwość zajrzenia do zakamarków, cel i pokojów klasztornych, które na co dzień są niedostępne.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, filmy, muzyka, podróże, rozrywka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Kulturalny tydzień: co, gdzie, kiedy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!