reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kultura

Filometeka dorosłego człowieka, czyli o filmach kultowych

(2011-04-19)

kinoCzy jest wśród nas ktoś, kto nie ogląda filmów? Nie trzeba być od razu kinowym wyjadaczem, by od czasu do czasu wybrać się na seans lub zasiąść przed telewizorem i oglądać. O ile zdania co do konkretnych produkcji i gusta są podzielone, to w rankingach filmów kultowych-mniej czy bardziej oficjalnych-często pojawiają się te same tytuły.
Znawcy i miłośnicy kina z pewnością znają je wszystkie (nie koniecznie jednak lubią), a na wiadomość, że ktoś inny nawet o nich nie słyszał, przecierają oczy ze zdumienia. Tak więc oto wybrane kultowe pozycje filmowe, które powinien zobaczyć każdy.

Zaczynamy od sagi Gwiezdnych Wojen. Niektórzy wymieniają tu zwłaszcza niektóre części, np. Imperium kontratakuje czy Powrót Jedi. Wśród przedstawicieli fantastyki warto wspomnieć też o Terminatorze (dwie pierwsze części), Matrixie, Łowcy androidów, dwóch pierwszych częściach Obcego czy sadze Władca pierścieni.  Wśród filmów przygodowych, do tych najlepszych, niezapomnianych zalicza się te opowiadające o przygodach Indiany Jonesa, Powrót do przyszłości i Piraci z Karaibów.

W gronie kultowych filmów z gatunku obyczajowych czy dramatów znaleźć można takie pozycje, jak Łowca jeleni, Lot nad kukułczym gniazdem, Czułe słówka, Forrest Gump, Ojciec chrzestny, Absolwent czy Zapach kobiety. Do tej kategorii dodać można jeszcze kilka pozycji wojennych, nierzadko psychologicznych, np. Cienka czerwona linia, Czas apokalipsy, Szeregowiec Ryan, Parszywa dwunastka, Most na rzece Kwai.

Wśród thrillerów, filmów sensacyjnych i akcji należy wymienić Milczenie owiec, Gorączkę, Tajemnice Los Angeles, Szklaną pułapkę i raczej gangsterski Pulp Fiction.

No i nie zapominajmy też o filmach o miłości. Romans wszechczasów-Titanic, Przeminęło z wiatrem, Love Story, Wichrowe Wzgórza, Casablanka, Wichry namiętności oraz coś współczesnego i zabawnego zarazem-To właśnie miłość, Cztery wesela i pogrzeb, a także Pamiętnik.

To zaledwie kilka przykładów filmów naprawdę rewelacyjnych, które w ciemno można polecić początkującym kinomanom i które zaliczyć można do klasyki. Granice gatunkowe często się zacierają i nie można jednoznacznie określić przynależności gatunkowej danego filmu, dlatego wymienione produkcje i ich podporządkowanie pod konkretny wzorzec mają jedynie charakter orientacyjny. Tak jak już wyżej pisaliśmy, są gusta i guściki i pewnie niektórzy nie zgodzą się co do wartości czy kultowości niektórych ze wspomnianych filmów. Jednak chyba najlepszym wyznacznikiem tego, czy dany film warto czy nie warto oglądać jest sprawdzenie, czy ma na koncie Oscara lub czy był chociaż do niego nominowany. Decyzji fachowców można zaufać, jednak wrażenia każdego odbiorcy mogą być odmienne. Dlatego tyle jest dyskusji co do filmów kultowych. Tak naprawdę, chyba każdy z nas ma swój własny ranking.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
filmy, rozrywka, telewizja

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Filometeka dorosłego człowieka, czyli o filmach kultowych

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!