reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kultura

Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

(2010-10-01)

Dzisiaj wszyscy świętujemy! 1. października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 roku.

 

Dziś Międzynarodowy Dzień Osób StarszychŚwięto to zostało ustanowione by zwrócić uwagę na problemy osób starszych. Jeszcze w 1950 r. na świecie żyło 200 mln łudzi powyżej 60. roku życia, dziś osoby starsze to już 500 mln, a według prognoz w roku 2020 będzie ich miliard. W Polsce żyje obecnie ponad 6 mln seniorów.

 

Dzięki rozwojowi medycyny i popularyzacji zdrowego stylu życia długość życia systematycznie się zwiększa, przez co wiek starszy trwa dłużej i coraz ważniejszą sprawą jest przeżycie go najlepiej jak się da. Według prognoz za dziesięć lat średnia długość życia na świecie wyniesie 73 lata.

 

Istotne jest zapewnienie "komfortu starzenia się", niestety świat tworzony jest przede wszystkim dla młodych i wiele osób starszych zaczyna się przeciwko temu buntować. Na zachodzie powstają od jakiegoś czasu ruchy "grey power" lobbujące za tym by społeczeństwo zaczęło postrzegać wiek dojrzały jako równoprawny z wcześniejszymi etapami życia i przestało traktować seniorów pobłażliwie.

 

Stereotyp niedołężnego starca wciąż niestety w społeczeństwie pokutuje, dlatego Dzień Seniora jest świetną okazją uzmysłowić sobie, że osoby starsze nie tylko nie powinny być odsuwane na boczny tor, ale życiowa rola seniorów rzeczywiście zaczyna się zmieniać. Ludzie w wieku 60, 70 a nawet 80 lat potrafią być wciąż aktywni na różnych polach.

 

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych ma nie tylko zwracać uwagę na problemy, z którymi borykają się seniorzy, ale także być okazją do tego by pozbyć się stereotypów i zacząć postrzegać ten wiek jako okres nowych możliwości. Starość to normalny i naturalny proces, a osoby starsze wciąż mogą dużo dać z siebie.

 

Światowa Organizacja Zdrowia dzieli starość na trzy okresy: wiek podeszły (6-75 lat), wiek starczy (75-90 lat) oraz wiek sędziwy (powyżej 90 lat). Starszy wiek nie musi jednak oznaczać odstawienia na boczny tor, a wręcz przeciwnie – osoby po 60-ce w dzisiejszym świecie ludzie wciąż odnoszący sukcesy w świecie polityki, biznesu i sztuki.

 

Do najważniejszych problemów osób starszych należą: choroby, inwalidztwo, samotność, często niska emerytura, uczucie bycia niepotrzebnym, często także niesamodzielność. W naszym starzejącym się społeczeństwie tym bardzie więc reform wymaga źle funkcjonująca i niedofinansowana służba zdrowia i niewydolny system emerytalny.

 

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych to okazja do świętowania, ale też do pamiętania o tym, że starszy człowiek wciąż dużo może, wiele rzeczy go interesuje i nie jest skupiony tylko na wnukach.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, wydarzenia, zdrowie, święta

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!