reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Depresja też wpływa na potencję seniora

(2010-10-13)

Utrata zainteresowania życiem seksualnym to jeden z częstych objawów depresji. Choroba ta w istotny sposób wpływa na seksualność zarówno kobiet jak i mężczyzn.

 

depresja impotencjaDepresja jest najczęściej dotykającą osoby starsze chorobą psychiczną. Objawia się m.in. obniżeniem samooceny i nastroju, zaburzeniami rytmu dobowego, utratą chęci działania. Dotyka najczęściej osoby około 30. i 60. roku życia. To dwa szczyty zachorowań na depresję.

 

Charakter tej choroby łatwo powiązać z utratą ochoty na seks. Osoba cierpiąca na depresję zwykle nie ma ochoty na nic, czasami nawet na wstanie z łóżka, a co dopiero na miłosne igraszki. Często jednak ta przyczyna problemów z potencją nie jest rozpoznawana u starszych osób. Owszem, uważana jest za jedną z głównych przyczyn impotencji u młodych mężczyzn, ale u seniorów oba schorzenia diagnozowane są rzadziej, często bowiem przypisuje się ich objawy starzeniu się.

 

Depresja aż dwukrotnie zwiększa ryzyko impotencji. Związek tych dwóch chorób może działać zresztą w dwie strony. Zdarza się przecież, że to długotrwałe problemy seksualne wpędzają ludzi w depresję.

 

Dotyczy to zarówno mężczyzn jak i kobiet, także w starszym wieku. Kobiety częściej chorują na depresję i wpływa ona znacząco także na ich życie seksualne. I tak samo życie seksualne kobiety może wpłynąć na zachorowanie przez nią na tę chorobę. Samotność, niska samoocena, problemy z zaakceptowaniem starzejącego się ciała – te wszystkie negatywne emocje mogą prowadzić do choroby.

 

Depresji towarzyszyć mogą takie problemy seksualne jak: obniżenie libido i spadek aktywności seksualnej, zaburzenia erekcji czy brak przyjemności.

 

Leczenie impotencji związanej z depresją polega przede wszystkim na leczeniu choroby podstawowej. Konieczna jest diagnoza lekarza psychiatry i specjalistyczna terapia, prowadzona w formie leczenia farmakologicznego lub psychoterapii. Dobór terapii zaburzeń seksualnych zależy od ich rodzaju oraz od tego, czy są przyczyną czy skutkiem depresji.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, choroby, erotyka, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Depresja też wpływa na potencję seniora

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!