reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kulinaria

Czy wodę z kranu można pić bez obaw?

(2010-09-16)

Nie ufamy kranówce i wolimy kupować wodę butelkowaną. Teraz jednak eksperci chcą nas przekonać, że woda w polskich kranach jest bezpieczna i możemy ją bez obaw pić.

 

woda z kranuWedług badań OBOP, przeprowadzonych w ubiegłym roku, 49. proc. Polaków nie wypije nieprzegotowanej wody z kranu, 57 kupuje wody mineralne a 11 proc. instaluje filtry. Tymczasem eksperci, którzy zgromadzili się na konferencji prasowej w Warszawie, donoszą, że 90 proc. wody w polskich kranach jest czysta biologicznie.

 

Według ekspertów z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Polacy obawiając się zdrowotnych konsekwencji picia wody z kranu, kierują się stereotypami, tymczasem w ciągu ostatnich 20 lat jakość wody w Polsce wyraźnie się poprawiła i dziś z naszych kranów płynie taka sama woda jak w całej Europie.

 

Analitycy wody twierdzą, że sposób w jaki dokonujemy oceny jej przydatności do picia, czyli na podstawie zapachu, smaku i barwy, pozwala na zbyt pochopny osąd jej przydatności do picia. Te parametry zaś nie mogą wcale świadczyć o jakości wody.

 

Jakość wody w Polsce sprawdzano w ramach akcji Brita Test w dziesięciu największych miastach. Badanie uwzględniało parametry wpływające na jakość wody podczas transportu do mieszkań. Oceniano smak, zapach i barwę wody, a w laboratorium przebadano jej próbki. Nie znaleziono tam żadnych bakterii. Zawartość pestycydów, metali ciężkich oraz związków organicznych i nieorganicznych zaś mieściła się w normach.

 

Najlepszy smak, według badań, ma woda w Łodzi, Zakopanem i Gdańsku. W Krakowie i Katowicach najsilniej czuć chlor. Najtwardsza woda płynie zaś z kranach w Gdańsku.

 

Eksperci zachęcają więc, by nie rezygnować z picia wody z naszych kranów, ponieważ nie grozi to konsekwencjami dla naszego zdrowia. Jednak smak tej wody wciąż w wielu miastach pozostawia wiele do życzenia.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, kuchnia, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Czy wodę z kranu można pić bez obaw?
2011-03-30 | 22:37:36

''...Tymczasem eksperci, którzy zgromadzili się na konferencji prasowej w Warszawie, donoszą, że 90 proc. wody w polskich kranach jest czysta biologicznie....''  - A co z tymi pozostalymi 10% i jaka mam gwarancje ze nie trafie w moim kranie na akurat te 10% ? Więcej

2010-09-17 | 14:14:07

jasna sprawa, że w jednych miastach woda w kranach jest lepsz, a winnych gorsza. A co do Wrocławia to zgadzam się, gdy się tu przeprowadziłem nawet herbata czy kawa mi nie smakowała, ale z czasem człowiek się przyzwyczaja. Jednak nie przegotowanej do ust nie wemę - syf. Więcej

2010-09-17 | 13:06:42

Po tym jak 25 lat temu moje koleżanki laborantki z ciekawości zbadały wodę we Wrocławiu do dzisiaj pije tylko mineralną Więcej