reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Leki

Nowe antybiotyki powstaną z mózgów owadów?

(2010-09-07)

Coraz więcej szczepów bakterii jest odporna na antybiotyki, dlatego naukowcy poszukują nowych substancji, które można by zastosować w leczeniu ludzi. Brytyjscy badacze właśnie odkryli, że źródłem nowych antybiotyków mogą być mózgi szarańczy i karaluchów.

 

Nowe antybiotyki powstaną z mózgów owadów?Antybiotyki, które mogą powstać z substancji zawartych w mózgach tych owadów mogą zwalczać nawet najbardziej odporne bakterie – takie odkrycie ogłoszono na konferencji Society for General Microbiology w Nottingham.

 

W mózgach szarańczy i karaluchów odkryto aż 9 substancji o bardzo silnym działaniu antybakteryjnym. Niszczyły one nawet bakterię e.coli a siedem z nich nową "superbakterię". Co istotne, nie szkodziły ludzkim komórkom.

 

Naukowcy, którym przewodzi profesor Simon Lee, wyjaśniają, że obecność tak silnych substancji w mózgach tych owadów spowodowana jest warunkami ich środowiska. Żyją one wśród brudu i dlatego muszą być bardzo odporne na organizmy chorobotwórcze, a szczególnie wrażliwy jest ich układ nerwowy, stąd obecność tych substancji właśnie w mózgach.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Nowe antybiotyki powstaną z mózgów owadów?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!