reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

7 sposobów za zdrowszy sen

(2010-08-12)

W starszym wieku częściej miewamy problemy ze snem. Bezsenność może w znacznym stopniu wpływać na jakość życia. Oto kilka wskazówek, jak dobrze wypocząć w czasie snu.

 

7 sposobów za zdrowszy sen Wypracuj regularne godziny snu

 

Trzymanie się regularnych, tych samych godzin snu pomaga lepiej wypocząć. Przyzwyczajenie swojego organizmu do zasypiania i budzenia się codziennie w tych samych godzinach ( w weekendy też!) naprawdę może pomóc.

 

Godzinę przed snem włącz słabe światło

 

Bardzo jasne światło może zniechęcać do snu, dlatego godzinę lub dwie przed położeniem się do łóżka włączmy słabą lampę.

 

Pij mniej kawy i alkoholu

 

Kawa, jak wiadomo, sprawia, że nie chce się nam spać. Dlatego, jeśli cierpimy na bezsenność najlepiej zrezygnujmy z jej picia. Jeśli naprawdę nie możemy odmówić sobie kofeiny, pijmy kawę wyłącznie rano.

 

Alkohol, co prawda, często nas usypia, jednak jakość snu po wypiciu nie jest najlepsza, dlatego nie pijmy za wiele i najlepiej najpóźniej na kilka godzin przed położeniem się spać.

 

Łóżka używaj tylko do spania

 

Aby zasypiać od razu po położeniu się do łóżka musimy wyrobić sobie taki nawyk. A nie pomoże nam w tym czytanie, pisanie czy oglądanie telewizji z łóżka. W sypialni powinniśmy najpierw się zrelaksować i nie rozpraszać się, to pomaga w wyrobieniu nawyków zdrowego snu.

 

 

Nie ćwicz przed snem

 

Ćwiczenia fizyczne są bardzo ważne dla naszego zdrowia i zawsze do nich zachęcamy, ale nie we wszystkich porach dnia będą dobre dla naszego snu. Nie ćwiczmy już na trzy-cztery godziny przed snem.

 

Nie patrz na zegar

 

Jeśli mamy problemy z zaśnięciem, usuńmy z zasięgu naszego wzroku (i ręki!) wszelkie zegarki, tak by nie widzieć godziny. Łatwiej będzie się nam zrelaksować.

 

Nie stresuj się tym, że nie możesz zasnąć

 

Martwienie się tym, że nie możemy zasnąć na pewno nam nie pomoże. Dlatego nie zadręczajmy się tym, że jeszcze nie śpimy. Pamiętajmy, że i tak w końcu sen nas zmorzy.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, używki, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu 7 sposobów za zdrowszy sen
2010-08-13 | 11:14:35

Mi najbardziej pomaga spanie w chłodnym pomieszczeniu. I jaka wyspana się budze. Więcej