reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Ważne tematy

Wybory Prezydenckie 10 maja 2015

(2015-05-08)

Wybory Prezydenckie 2015 już w niedzielę

Przed nami szóste wybory prezydenckie w III RP niezależnie od tego kogo popieramy do wyborów iść warto, a żeby zagłosować powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

 

Jak głosować?

W dniu wyborów, lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7- 21. Każdy wyborca głosuje osobiście, po okazaniu komisji dowodu osobistego i złożeniu podpisu. Na karcie do głosowania znajdują się dane kandydatów. Głosujemy poprzez postawienie na kratce obok wybranego nazwiska znaku „x”. Należy pamiętać, że głos można oddać tylko na jedną osobę. Jeśli postawimy znak „x” przy dwóch nazwiskach lub nie postawimy go w ogóle nasz głos będzie nieważny.

 

Głosowanie korespondencyjne

Osoby, które chciały głosować korespondencyjnie powinny zgłosić ten zamiar najpóźniej do 27 kwietnia. W zgłoszeniu należało podać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, oznaczenie wyborów, adres, na który miał być dostarczony pakiet wyborczy lub deklarację osobistego odbioru tego pakietu w urzędzie gminy.

 

Nie trzeba zostawać w domu, aby oddać swój głos

Wyborcy, którzy z jakichkolwiek powodów nie mogą zagłosować na obszarze gminy, w której są zameldowani, są uprawnieni do złożenia wniosku o dopisanie do listy wyborców na obszarze innej gminy. Sytuacja wygląda podobnie, w przypadku osób, które nie mają zameldowania na pobyt stały. Taki wniosek, należy złożyć w urzędzie gminy, na terenie której chcemy głosować, najpóźniej na 5 dni przed niedzielą 10 maja.

 

Głosowanie przez pełnomocnika

W obecnych wyborach prezydenckich będzie można skorzystać z opcji głosowania przez pełnomocnika. Ten wariant przewidziano dla osób, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat oraz osób niepełnosprawnych. Pełnomocnikiem może być wyłącznie osoba, która znajduje się w tym samym rejestrze wyborców co udzielający pełnomocnictwa (ta sama gmina) lub posiadająca dokument potwierdzający możliwość głosowania. Taki pełnomocnik nie może należeć do komisji obwodowej i pełnić funkcji męża zaufania, w którymkolwiek z komitetów prezydenckich. Pełnomocnictwo można przyjąć od jednego ze wstępnych  - ojca, matki, dziadka, babki, zstępnych - syna, córki, wnuka, wnuczki, małżonka, brata, siostry bądź osoby, która opiekuje się lub sprawuje kuratelę nad głosującym. Udziela się go przed burmistrzem, wójtem, prezydentem miasta lub innym pracownikiem posiadającym specjalne upoważnienie. Akt pełnomocnictwa do głosowania sporządza się najpóźniej do 10 dnia przed datą wyborów. Osoby zainteresowane tą darmową opcją mogą uzyskać więcej informacji w urzędach gmin.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, polityka, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Wybory Prezydenckie 10 maja 2015

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!