reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kultura

Znany senior: Aleksander Doba

(2015-03-24)

W naszym społeczeństwie ciągle pokutuje mit, że emerytura jest czasem stopniowego wyciszania się i zamykania spraw: kariery, życia towarzyskiego, hobby oraz wycofywania się z działalności społecznej. Na szczęście coraz więcej seniorów swoim stylem życia sukcesywnie zaprzecza temu stereotypowi, a niektórzy dowodzą, że dopiero na emeryturze możemy osiągnąć nasze największe życiowe sukcesy.

 

Takim człowiekiem jest Aleksander Doba, 68-letni podróżnik i odkrywca z Polic pod Szczecinem, pierwszy człowiek w historii, któremu w ubiegłym roku udało się przepłynąć kajakiem Ocean Atlantycki.

 

Brzmi niewiarygodnie? Tak, jednak to najprawdziwszy fakt! W tym roku, pan Aleksander zwyciężył coroczny prestiżowy plebiscyt na Podróżnika Roku organizowany przez międzynarodową redakcję National Geographic, pokonując dziesięciu innych podróżników z całego świata. Zaszczyt ten Doba zawdzięcza swojej wielkiej pasji do kajakarstwa, które trenuje regularnie od 1980 roku. Choć sławę i uznanie przyniosła mu ostatnia wyprawa przez Atlantyk, jednak na swoim koncie ma wiele więcej sukcesów. Co ciekawe, te największe osiągnął już na emeryturze.

 

I tak, w roku 2009 opłynął samotnie Bajkał (prawie 2000 km), a rok później zorganizował swój pierwszy samotny rejs po Atlantyku, który zakończył przedwcześnie w Brazylii w miejscowości Acaraú. Dopiero wraz z kolejnym rejsem, rozpoczętym w październiku 2013 r. w Lizbonie udało mu się osiągnąć swój cel i w kilka miesięcy później dopłynął do portu Canaveral we Florydzie.

 

Aleksander Doba jest nie tylko kajakarzem i podróżnikiem. Posiada złotą oznakę turystyki kolarskiej, a niegdyś latał szybowcami. W swoim dorobku ma też publikację: spisał wspomnienia ze swoich atlantyckich rejsów, które wydane zostały pod tytułem Olo na Atlantyku.

 

Pan Aleksander, oprócz tego że jest niesamowitym i odważnym człowiekiem, może służyć za inspirację dla wszystkich seniorów. Jego przykład uczy, że emerytura nie zamyka nam furtki do świata, wręcz przeciwnie – jest pięknym momentem na realizację naszych marzeń, do których musieliśmy dojrzeć.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, rozrywka, znane postacie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Znany senior: Aleksander Doba

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!