reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Finanse

W niedzielę śpimy krócej

(2015-03-27)

 

W nocy z soboty na niedzielę zmienimy czas z zimowego na letni. Przestawimy zegarki z godziny 2 na 3, przez co będziemy spali o godzinę krócej. Zmiana czasu ma na celu lepsze wykorzystanie światła dziennego a tym samym oszczędzenie energii.

Niestety tych oszczędności nie zauważymy w comiesięcznych rachunkach za prąd.

 

Dzięki zmianie czasu dzień wyda nam się dłuższy, gdyż człowiek wykazuje największą aktywność między godziną 6 a 20. Jednak naukowcy przestrzegają przed zwiększonym o kilkanaście procent ryzykiem wystąpienia zawału serca na skutek stresu i krótszego snu, który nie umożliwia całkowitej regeneracji organizmu. Stracona godzina wpłynie negatywnie również na organizację transportu, szczególnie nocnych kursów pociągów i środków komunikacji miejskiej.

 

Jednak zmiana czasu ma też swoich zwolenników, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę aspekt bezpieczeństwa na drodze. W związku z tym, że dzień będzie dłuższy łatwiej będzie poruszać się po drogach, określić odległość między pojazdami itp. Statystyki drogowe potwierdzają, że w okresie wiosenno-letnim ilość ofiar wypadków drogowych znacznie spada.

 

Niezależnie od plusów i minusów zmiany czasu od lat trwa dyskusja na temat zasadności przestawiania zegarków. Większość państw jednak nadal twardo obstaje przy zmianie czasu. Rozróżnienia czasu nie stosuje większość krajów Ameryki Południowej, Afryki i Bliskiego Wschodu.

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
ekonomia, finanse, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości W niedzielę śpimy krócej

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!