reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Choroby

Sieć Życia LIFENET w Ostrowcu Świętokrzyskim

(2010-04-27)

W Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii NZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim uruchomiono Medyczną Stację Odbiorczą. To druga w województwie placówka, która włączyła się w ogólnopolski program telemedycyny ratunkowej Lifenet. Sieć Życia, coraz szczelniej otulająca Polskę, pozwala zwiększyć skuteczność pomocy niesionej zawałowcom.

Do Medycznej Stacji Odbiorczej (MSO) uruchomionej w Świętokrzyskiem transmitować mogą na chwilę obecną trzy karetki: dwie z Lipska (woj. mazowieckie) oraz jedna z Opatowa (woj. świętokrzyskie). Liczba ta jednak będzie się zwiększać. Dodatkowo z ośrodkiem w Ostrowcu Św. współpracuje również Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) w Lipsku.

- Dzięki systemowi telemedycyny ratunkowej, którego serce bije w naszym szpitalu, będziemy mogli zaoszczędzić, tak ważny dla zawałowców, czas i nieść im pomoc przed upływem tzw. „złotej godziny” – mówi lek. med. Maciej Maliszewski, kierownik Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii NZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim. - Szybka diagnostyka i bezpośredni transport pacjenta na zabieg ratujący życie nie tylko zmniejszy ryzyko jego zgonu, ale także skróci pobyt chorego w szpitalu oraz czas jego rehabilitacji i powrotu do zdrowia.

System Lifenet, za którego wdrażanie w Polsce odpowiedzialna jest firma Physio-Control, dział Medtronic Poland, składa się z dwóch komponentów. Pierwszym z nich jest defibrylator-monitor Lifepak (wyposażony w moduły do teletransmisji), który znajduje się w karetce pogotowia bądź w SOR-ze. Drugim – MSO, a więc komputer znajdujący się w pracowni hemodynamiki z zainstalowanym oprogramowaniem umożliwiającym odbiór danych w wysokiej rozdzielczości oraz ich archiwizację.

- System działa w prosty sposób. Wyniki badania 12-odprowadzeniowego EKG wykonane przez zespół pogotowia przesyłane są za pomocą telefonu komórkowego lub wbudowanego w defibrylator modemu do szpitala, w którym znajduje się MSO – wyjaśnia Andrzej Kosik, specjalista ds. telemedycyny z firmy Physio-Control. - Pełniący całodobowy dyżur w pracowni hemodynamiki kardiolog analizuje otrzymane zapisy i konsultując się z ekipą ratowniczą przez telefon, wytycza dalszą ścieżkę postępowania z pacjentem. Poważnie chorzy kierowani są bezpośrednio na zabieg angioplastyki. Dzięki temu zyskujemy cenny czas.

Sieć Życia Lifenet działa już niemal we wszystkich województwach. Pod koniec kwietnia 2010 r. system obejmie już całą Polskę. W naszym kraju w trybie całodobowym pracuje ponad 45 MSO. Mogą do nich transmitować defibrylatory z ponad 40% z karetek zakontraktowanych przez NFZ oraz z 81 SOR-ów. Polska plasuje się w ścisłej światowej czołówce pod względem wykorzystania telemedycyny w ochronie zdrowia.

Physio-Control

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
medycyna

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Sieć Życia LIFENET w Ostrowcu Świętokrzyskim

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!