reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kultura

Rozwój osobisty: zajęcia teatralne

(2015-09-25)

Teatr to nie tylko pasja, to również sposób na życie. Jak poświęcić się mu bez końca? Możliwości jest naprawdę wiele. Kluby seniora, koła zainteresowań, a może Uniwersytety III wieku?

 

Profesjonalizm na deskach teatru teatr.jpg

Osoby marzące o profesjonalnym przygotowaniu do zawodu aktora (w tym teatralnego) skorzystać mogą z coraz szerszej oferty kursów aktorskich. Zwykle organizowane są one przez centra kultury, akademie teatralne, ale również same teatry. Niejednokrotnie służą one jako przygotowanie do egzaminów na wydziały aktorskie państwowych uczelni teatralnych i filmowych. Kursy prowadzone są dla różnych grupy zainteresowania – zarówno zaawansowanych, jak i początkujących i średnio zaawansowanych. Podczas zajęć słuchacze poznają m.in. zagadnienia związane z dykcją, śpiewem, emisją głosu, pracą z tekstem, technikami aktorskimi, baletem, rytmiką, partnerowaniem oraz pracą przed kamerą. Ponadto, poznają wybrane zagadnienia z wiedzy o teatrze, filmie oraz sztuce. Najczęściej nauka obejmuje dziewięć miesięcy (podobnie jak nauka na studiach – od października do czerwca). Zajęcia miesięczne trwają średnio kilkadziesiąt godzin (od 30 godzin do nawet 130 godzin – w zależności od wybranego trybu – wieczorowego, weekendowego czy dziennego).  Cena za dziewięć miesięcy wynosi około 4500 złotych (studia dzienne). Oczywiście, tryb wieczorowy i weekendowy jest tańszy i wynosi około 3000 złotych. Nauka kończy się egzaminem i przyznaniem dyplomu i odpowiedniego certyfikatu.

 

Na rynku, nie brakuje również kursów trwających znacznie krócej (np. intensywnych kursów tygodniowych obejmujących około 35 godzin szkolenia). Ich ceny są znacznie niższe i zaczynają się już od 380 złotych.  Po zakończeniu nauki słuchacze otrzymują specjalne certyfikaty. Warto pamiętać, że ilość miejsc na wspomnianych kursach jest ściśle ustalona – ograniczona.

 

Aktorstwo na warsztat

W większych miastach skorzystać można również z szerokiej oferty warsztatów teatralnych. Organizowane są one przez domy kultury, centra aktywizacji seniorów, teatry , a nawet muzea. Zajęcia obejmują np. ćwiczenia z plastyki ruchu, emisję głosu, interpretację tekstu, indywidualną pracę nad rolą, kreację postaci czy w końcu przygotowywanie spektaklu. Umożliwiają one m.in. poznanie teatru od kulis, poznanie klasyki teatralnej, uruchomienie swojego potencjału oraz prezentację własnych dzieł przed publicznością. W wielu wypadkach koszty takich warsztatów wahają się w granicach 20 – 50 złotych (miesięcznie – kilka spotkań, np. 4). Co warte podkreślenia, coraz więcej takich inicjatyw ma charakter bezpłatny.

Warto również wspomnieć o programie „Lato w Teatrze”, który adresowany jest do teatrów, samorządowych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych. Jego ideą jest zainteresowanie dzieci i młodzieży teatrem w okresie wakacyjnej przerwy od nauki. Program powstał w 2008 roku. Jednym z jego projektów jest Przegląd Zdarzeń Międzypokoleniowych, którego głównym celem jest spotkanie młodzieży z ludźmi starszymi (również zaproszonymi do projektu).

 

Seniorzy łączcie się!

Osoby starsze swoje zainteresowania rozwijać mogą również w klubach seniora. Zwykle działają one przy domach kultury, osiedlowych stowarzyszeniach, a nawet kościołach. Zazwyczaj jedyną opłatą jest składka członkowska, którą koło przeznacza na cele własne (np. opłatę za prąd).

 

Teatralne koło

Idealnym sposobem na rozwój i dzielenie się własną pasją ( w tym aktorstwem teatralnym) są koła zainteresowań. Stanowią one okazję nie tylko do aktywnego spędzenia czasu wolnego, ale również poznania nowych ludzi.  Próżno jednak szukać kół aktorstwa teatralnego tylko dla seniorów (nie obowiązują żadne limity wiekowe). Podobnie jak w przypadku klubów seniora jedyną opłatą jest składka członkowska, którą koło przeznacza na cele własne. Aktywność dodatkowa (np. wycieczki) finansowa jest oczywiście przez uczestników.

 

teatr2.jpgTrzeci Wiek znów w cenie!

Swoje zdolności teatralne pozwalają odkryć również Uniwersytety Trzeciego Wieku, które skupiają w kraju ponad 150000 słuchaczy. Działają one główne w większych miastach. Z ich oferty skorzystać mogą  osoby wieku emerytalnym, które przy zapisie powinny dokonać opłaty (najczęściej symbolicznej –  około 50 złotych). Warto dodać, że zajęcia teatralne często mają charakter fakultatywny, a więc otwierane są w momencie zapotrzebowania słuchaczy.

 

Teatr na wyłączność

Skorzystać można także z profesjonalnej literatury, która pomoże każdemu poznać sekrety aktorstwa. Na rynku nie brakuje podręczników dla aktorów (zarówno amatorów jak i profesjonalnych). Poruszają one m.in. zagadnienia związane z technikami improwizacji, interpretacji czy w końcu podstawowymi technikami aktorskimi. Ceny takich lektur kształtują się w granicach kilkudziesięciu złotych. Swoją pasję rozwijać można także dzięki praktycznie nieograniczonym możliwościom jakie daje Internet, gdzie znaleźć można wiele stron traktujących o aktorstwie teatralnym. Co więcej, dostępnych jest również wiele bezpłatnych filmików instruktażowych, które pomogą każdemu postawić pierwsze aktorskie kroki.

 

Po przejściu na emeryturę prowadzimy spokojniejsze życie oraz mamy więcej wolnego czasu. Wykorzystajmy go dobrze, a nasze życie będzie jak najlepsze przedstawienie na deskach teatru.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, rozwój osobisty seniora, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rozwój osobisty: zajęcia teatralne

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!