reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Emerytura

Emerytura - jak sobie poradzić z wolnym czasem?

(2011-10-10)

HobbyCzy w młodości nie zastanawialiście się , co będziecie robić na emeryturze? Snuliście plany, jak to będzie dobrze nie chodzić do pracy i robić to, co się lubi. Tymczasem, czas zasłużonego odpoczynku nadszedł, a Wy nie za bardzo wiecie, jak go zorganizować. Rozrywki, które kiedyś wydawały się świetne, już Was nie bawią-wiek nie ten, zdrowie nie to. Czy to znaczy, że Seniorzy skazani są na nudę?

 

Najprostszym sposobem na zabicie czasu jest odnalezienie w sobie jakiejś pasji, a jeśli nie pasji, to chociaż zainteresowania. Czegoś, co będzie odpowiadało Twoim możliwościom finansowym, zdrowiu i upodobaniom.

 

Jednym z rozwiązań mogą być książki. Takie hobby w zasadzie kosztuje grosze, jeśli zdecydujesz się korzystać z biblioteki. Książki możesz też kupować w komisach czy antykwariatach-zwykle są używane, ale w dobrym stanie i dobrych cenach. A może masz w domu prywatną biblioteczkę, której zawartości nigdy nie udało Ci się zgłębić?

 

Jeżeli masz ogród, możesz spróbować swoich sił jako ogrodnik, a nawet jako architekt zieleni. Własny kawałek ziemi możesz dowolnie zaaranżować: wybrać odpowiednie rośliny, usypać ścieżki z kamyków albo przygotować grządki do uprawy warzyw. Jest to zajęcie na dłuższą metę, ponieważ to, co zasadzisz, będziesz musiał przez większą część roku pielęgnować.

 

Dla bardziej aktywnych rozwiązaniem jest sport. Rekordy popularności bije nornic walking, czyli spacer z kijami. Jest to forma ruchu polecana szczególnie osobom starszym, gdyż pozwala odciążyć stawy i łatwo utrzymać stabilność. Z  pewnością to dobra inwestycja w zdrowie. Proponujemy też basen, jogę albo aerobik.

 

Żeby miło spędzić czas, możesz też umawiać się ze znajomymi, np. sąsiadami i sąsiadkami, którzy też narzekają na brak zajęcia. Kameralne spotkanie przy kawie i ciastku zna pewno umili i przyspieszy upływ czasu. Nikt jednak nie powiedział, że Senior nie może zaszaleć! Dużą dawkę dobrej zabawy zapewni wypad do pubu lub klubu. Jeśli to jednak Wam nie odpowiada, w większych miejscowościach prawdopodobnie znajdziecie kluby seniora i tam możecie się wybrać.

 

Jeżeli lubisz dzieci, zaoferuj pomoc przy wnukach albo poszukaj pracy jako opiekunka. Przedszkola pękają w szwach i tego typu ofert pracy nie brakuje. No i dorobisz sobie do emerytury!

 

Wolny czas można wykorzystać też na naukę, przecież nigdy nie jest na nią za późno! Zapisz się na Uniwersytet Trzeciego Wieku! W internecie znajdziesz informacje o najbliższych Twojemu miejscu zamieszkania uczelniach oraz wiadomości, czego możesz się uczyć. Oprócz studiów, możesz zdecydować się też na kursy-korespondencyjne, zaoczne, dzienne, wieczorowe-wybór jest ogromny.

 

Emerytura nie musi więc być czasem nicnierobienia. Jej urok polega na tym, że wreszcie robisz, co chcesz!

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, rozrywka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Emerytura - jak sobie poradzić z wolnym czasem?

odwiedzam co jakiś czas ojca i widzę, że dobrze spędza czas, znalazł tam przyjaciół i dzięki temu często się uśmiecha, nie czuję się samotny, myślę, że jeżeli jest się otoczonym przez ludzi, z którymi ma się dobry kontakt wtedy dobrze spędza się starość Więcej