reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Miłość i związki

Hobby i towarzystwo najważniejsze na emeryturze

(2010-07-06)

To nie wnuki, a przyjaciele i oddawanie się swojej pasji, jest gwarancją szczęścia na emeryturze - wynika z nowych badań naukowców. Gromadka biegających maluchów może być wręcz przeszkodą dla życia towarzyskiego swoich dziadków.

 

Nowe badanie idzie więc na przekór poglądom wielu rodziców, którzy myślą, że starsi ludzie nie marzą o niczym innym jak tylko pomoc w opiece nad pociechami swoich dzieci. Owszem, wnuki są kochane, ale nie są tym, co daje największe zadowolenie na emeryturze.

W badaniu brytyjskich psychologów wzięło udział 300 emerytów, których zapytano o ich życie rodzinne i domowe, związki oraz hobby. Następnie psychologowie zmierzyli poziom zadowolenia z życia badanych osób przy pomocy klasycznego modelu psychologicznego.

Okazało się, że posiadanie dzieci czy wnuków nie miało żadnego wpływu na życiową satysfakcję starszych osób. Tymczasem ci, którzy mieli hobby, należeli do klubów i często poznawali nowych ludzi, byli średnio aż o 30 procent szczęśliwsi.

Najbardziej zadowoleni z życia okazali się emeryci wolny czas poświęcający pracy na działce oraz ci, którzy postanowili zapisać się na zajęcia edukacyjne, w tym malarskie lub byli członkami klubów czytelniczych.

Według badań naukowców z Greenwich, największe problemy z przystosowaniem się do życia na emeryturze mają osoby, które pracowały na odpowiedzialnych i wymagających wielkiego zaangażowania stanowiskach. Tym, którzy przez całe życie nie mieli czasu na żadne hobby, później trudno znaleźć sobie jakieś pozazawodowe zainteresowania. Dlatego o tym, co będziemy robić na emeryturze powinniśmy myśleć na długo przed zakończeniem kariery zawodowej.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, miłość, nauka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Hobby i towarzystwo najważniejsze na emeryturze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!