reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Ogrodnictwo i Dom

W ogrodzie: jak dbać o ogrodowe meble

(2010-10-19)

Wielu z nas ma na swoich działkach i w ogrodach nie tylko grządki kwiatów i warzyw, ale także różne przedmioty, które upiększają i czynią bardziej funkcjonalnymi te miejsca. Są wśród nich także meble, które z biegiem czasu mogą niszczeć, narażone na kontakt z kaprysami przyrody. Podpowiadamy jak je konserwować przed zimą.

 

W ogrodzie: jak dbać o ogrodowe mebleKażdy materiał wymaga innego rodzaju pielęgnacji. W przypadku mebli drewnianych, wykonanych z rodzimych gatunków drzew (sosna, świerk), które są dobrze zaimpregnowane, jesienią wystarczy je umyć i dobrze wysuszyć a następnie przenieść do suchego, dość chłodnego pomieszczenia (jednak temperatura musi być tam zawsze powyżej zera). Nie przykrywajmy ich jednak zbyt dokładnie folią.

 

Jeżeli mamy meble z drzewa egzotycznego, przed schowaniem na zimę, powinniśmy pokryć je warstwą oleju przy pomocy pędzla lub szmatki.

 

Z kolei meble rattanowe i wiklinowe, które nie są zbyt trwałe, najlepiej w sezonie trzymajmy pod daszkiem, by nie narażać ich aż tak bardzo na wpływ czynników atmosferycznych. Przed zimą można umyć je zwykłymi detergentami, np. mydłem. Coraz popularniejsze meble ze sztucznego rattanu można myć ciepłą wodą lub wodą z mydłem, jeśli są bardzo brudne.

 

Meble plastikowe są tanie, ale jeśli nie narażamy ich na uszkodzenia mechaniczne, są w stanie przetrwać lata. Bardzo łatwo jest też je konserwować. Wystarczy w razie potrzeby umyć je wodą z mydłem.

 

Bardzo odporne na pogodę są meble żeliwne. Jedyne, czego wymagają to czyszczenie co jakiś czas drucianą szczotką i pokrycie farbą. Jeszcze bardziej odporne na słońce, deszcz i zawieruchę są nowoczesne meble z aluminium. Te mogą stać na zewnątrz nawet zimą. Trzeba je tylko od czasu do czasu umyć.

 

Na zimę nie powinniśmy za to zostawiać w ogrodzie mebli z pokryciami z tkanin. Bardzo łatwo się brudzą. Czyścić powinniśmy je specjalnymi preparatami.

 

Jakie by nie były nasze ogrodowe meble, powinniśmy pamiętać by pod koniec jesieni schować je w domu lub w altance. W szczególności powinniśmy zabrać z ogrodu meble z drewna. Spokojnie zaś możemy pozwolić przezimować tam meblom metalowym.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
estetyka, ogród, pielęgnacja

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu W ogrodzie: jak dbać o ogrodowe meble
2015-05-10 | 19:31:29

Meble żeliwne w ogrodzie to spore udogodnienie, nie musimy się martwić czy krzesło przetrzyma kolejny sezon czy też nie. Miałem kiedyś cały zestaw z tworzyw sztucznych, ale nie warto - strata pieniędzy i niska żywotność. Więcej