reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Leki

Leki. Czym je popijać?

(2010-10-18)

Wbrew pozorom to czym popijamy leki ma ogromne znaczenie. Niektóre plyny są bezwzględnie zakazane. Aby tabletka mogła zadziałać zajść musi kilka procesów, które wymagają określonych warunków.

 

Leki. Czym je popijać?Najbezpieczniejsza jest szklanka wody

 

Woda jest dla nas całkowicie bezpieczna ponieważ nie zawiera substancji, które mogłyby wejść w niepożądane interakcje z lekiem. Nie ma ona także odczynu, który mógł uszkodzić aktywność zawartej w tabletce substancji czynnej.

 

Sok z cytrusów – absolutnie nie!

 

Popijając nimi leki ryzykujemy, że substancja czynna nie zadziała. Powód? Soki z cytrusów są kwaśne, a kwaśny odczyn przyśpiesza rozkładanie się wielu antybiotyków. Najniebezpieczniejsze może być popijanie lekarstw sokiem z grejpfruta, który dodatkowo ma w sobie substancje wpływające na metabolizm leków.

 

Alkohol – zakaz całkowity!

 

Alkohol nie nadaje się w ogóle do popijania leków. Po pierwsze jego metabolizm obciąża wątrobę. Najbardziej może zaszkodzić jeśli popijamy nim leki uspokajające, ponieważ wchodzi z nimi w interakcje. Zarówno etanol, jak i substancje czynne leków uspokajających oddziaływają na ten sam ośrodek w rdzeniu przedłożonym odpowiadający za oddychanie. Ich połączenie grozić może nawet uduszeniem.

 

Kawa i herbata, - tak, ale nie w przypadku neuroleptyków

 

Kawa i herbata obniżają skuteczność działania tych leków. Dodatkowo samo ich picie też może mieć negatywny wpływ na terapię, przyczyniając się do nasilenia objawów (kofeina utrudnia zasypianie, co może powodować niepokój). Leki przeciwpsychotyczne, czyli neuroleptyki, stosowane są podczas leczenia wielu schorzeń psychicznych.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, używki, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Leki. Czym je popijać?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!