reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Przyjmowanie wapnia może zwiększać ryzyko zawału

(2010-07-30)

Tabletki z wapniem mogą aż o 30 procent zwiększać ryzyko zawału serca, twierdzą naukowcy, których badania opublikowało dzisiaj czasopismo British Medical Journal .

 

Przyjmowanie wapnia może zwiększać ryzyko zawałuNaukowcy z uniwersytetów w Auckland i w Aberdeen odkryli ten związek po przeanalizowaniu danych z 11 badań, które objęły w sumie 12 tysięcy ludzi. Część z tych osób przyjmowała suplementy diety o zawartości co najmniej 500mg wapnia. Suplementy te często przepisywane są starszym kobietom w celu zapobiegania lub łagodzenia objawów osteoporozy.

 

Naukowcy twierdzą, że przyjmowanie tych suplementów może doprowadzić do zwiększenia poziomu wapnia we krwi co prowadzić może do stwardnienia naczyń krwionośnych. W szerokich badaniach zauważono związek między poziomem wapnia we krwi a częstością przypadków ataku serca. Co ciekawe, przyjmowanie wapnia w postaci jedzenia nie ma takich negatywnych dla serca skutków jak branie tabletek.

 

Okazuje się, że wapniowe suplementy, nawet jeśli nie powodują większej ilości zawałów, to przyczyniają się do dużego zwiększenia ich ryzyka (nawet o 30 procent).

 

Naukowcy wezwali więc lekarzy, aby przemyśleli przepisywanie pacjentom suplementów z wapniem na wzmocnienie kości. Przekonują, że lepszym i bezpieczniejszym źródłem wapnia będzie dla nas pożywienie.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Przyjmowanie wapnia może zwiększać ryzyko zawału

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!