reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Finanse

Konta osobiste dla seniorów

(2010-12-15)

Konta osobiste dla seniorówW dzisiejszych czasach nie da się uciec od "nowości", a nieufność wobec banków i trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpetce powinno przejść do Lamusa. Rynek usług bankowych w Polsce dostrzegł, iż 9 miliardów społeczeństwa (liczba ta stale rośnie) stanowią emeryci i renciści. Banki stworzyły oferty specjalnie dla seniorów - konta bankowe.


Poglądy dotyczące osób starszych i ich podejścia do kont bankowych to stereotypy. Przez długie lata seniorzy zamiast bankomatów wybierali wizytę w banku, woleli odbierać świadczenia przy okienku pocztowym lub od listonosza. Coraz częściej emeryci decydują się na skorzystanie z usług bankowych. Banki wiedząc, że ta grupa ludzi nie należy do najbogatszych, ale ma za to stałe i pewne comiesięczne dochody, przygotowała dla nich specjalne propozycje zaopatrzone w atrakcyjne pakiety oraz uproszczone zasady założenia kont. Chcąc stać posiadaczem rachunku wystarczy spełniać kryteria wiekowe i mieć status emeryta bądź rencisty, dowód osobisty, warto również (na wszelki wypadek) mieć przy sobie decyzję o przyznaniu renty/emerytury.


Konta można zakładać na 3 sposoby: 1) tradycyjnie - w placówce banku; 2) przez Internet - po wypełnieniu i wysłaniu odpowiedniego formularza kurier dostarcza niezbędne dokumenty do podpisu wraz z kartą Visa, do domu klienta; 3) przez telefon - konsultant po uzyskaniu niezbędnych danych wypełnia formularz i wysyła do zainteresowanego, tak jak w przypadku procedury internetowej.

Propozycje banków są różnorodne i tak np. Deutsche Bank stworzył specjalne konto przeznaczone dla osób po 50. roku życia pn.- DB Koneser. Jego otwarcie i prowadzenie wynosi 3 zł miesięcznie a oprocentowanie wynosi 2%. Do oferty dołączony jest bezpłatny pakiet ubezpieczeń: assistance medyczny, domowy, które zapewniają porady oraz opiekę lekarską w nagłych wypadkach, a także dowóz leków do domu. W zestawie jest również wydawana bezpłatnie karta Visa Electron wraz z ubezpieczeniem.


Swoją ofertę posiada również BGŻ - Plan Senior to konta przeznaczone dla emerytów, którzy ukończyli 60 lat. Otwarcie konta i karta płatnicza są bezpłatne. Prowadzenie konta jest droższe, bo wynosi 5 zł. Za to polecenia zapłaty i zlecenia stałe na konta BGŻ są bezpłatne, do innych banków wynoszą 1 lub 2 zł, w zależności od formy płatności (przez Internet czy przy okienku kasowym). Oprocentowanie konta jest stosunkowo wysokie - 4%. "Bonusem" jest pakiet informacji medycznych dostępnych przez telefon, można uzyskać konsultacje medyczne lub wezwać lekarza do domu w nagłych przypadkach.


Bank BPS proponuje seniorom po sześćdziesiątce POL-konto Senior. W skład oferty wchodzi pakiet ubezpieczeniowy - umożliwia uzyskanie pomocy medycznej na terenie całego kraju; prowadzenie konta za 5 zł miesięcznie oraz bezpłatne wydanie karty płatniczej (później za obsługę płaci się 0,50 gr/m-c). Wpłaty i wypłaty z konta w placówkach banku są darmowe, tak jak przelewy na konta klientów tej instytucji. Transakcje z innymi jednostkami są płatne: 1 zł przelew internetowy, 3zł w kasie.


Bank Zachodni WBK jest najmłodszym twórcą kont dla seniorów w swoich oddziałach. Konto Aktywni 50+ zapewni nie tylko prowadzenie rachunku (3 zł/m-c), ale również pakiet bezpłatnego ubezpieczenia zapewniającego opiekę medyczną przy nagłych wypadkach. Dodatkowo posiadacz i użytkownik karty płatniczej otrzymuje 5% rabat na leki w wybranych sieciach aptek. Koszty, jakie należy ponieść wybierając ten bank to opłaty za polecenia zapłaty i zlecenia stałe - 1 zł oraz przelewy do innych banków - 0.50 gr wybierając Internet, 5 zł przy okienku kasowym.


Konto Senior w Getin Banku udostępnione jest dla osób, które przeżyły 50 wiosen. Bank ten dużą wagę przywiązuje do bezpośrednich kontaktów z klientami. Prowizja za prowadzenie konta - 4 zł, przelewy są bezpłatne. Istnieje możliwość otrzymania karty kredytowej. Bank oferuje korzystne warunki debetowe i inwestycyjne (lokata z podwyższonym oprocentowaniem).


Największą i chyba najciekawszą propozycję dla seniorów ma Bank Pocztowy. Bogata oferta konta Nestor zawiera m. in. nieodpłatne dostarczanie gotówki do domu przez listonosza (po wcześniejszym zamówieniu takiej usługi), zakładanie konta bez wychodzenia z domu - za pośrednictwem listonosza oraz bezpłatne przelewy i wypłaty w oddziałach Poczty, bankomatach. Prowadzenie konta jest odpłatne - 5 zł, ale w chwili, gdy klient dokona zakupów przy pomocy karty płatniczej Visa Electron (bezpłatnej) za min. 500 zł, opłata ta nie jest pobierana. Właścicielowi konta przysługuje również bezpłatny pakiet "POMOC". Jest to ubezpieczenie NNW i assistance, które pozwala na korzystanie z usług fachowców przy niewielkich usterkach domowych (np. cieknący kran czy wymiana zamka), dochodzi do tego całodobowa opieka medyczna. Opieka ta zawiera: konsultacje lekarskie (telefoniczne i domowe), dostawę leków, opiekę po pobycie w szpitalu. Jest jeszcze możliwość uzyskania kredytu do wysokości świadczenia netto.


Jak widać banki prześcigają się w pomysłach na zdobycie klienta - seniora. Wszystkie te instytucje (poza BPS) zapewniają bezpłatną obsługę konta przez Internet, informację o rachunku SMS-em na telefon. Warto, więc zaufać bankom i wykorzystać ich propozycję.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
finanse, pieniądze

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Konta osobiste dla seniorów

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!