reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kulinaria

Jednorazowe obżarstwo, a skutki widoczne latami

(2010-08-26)

Myślicie, że jednorazowe pofolgowanie sobie przy stole zawsze uchodzi na sucho? Okazuje się, że powiedzenie „moment na ustach, lata na biodrach” nie jest dalekie od prawdy. Szwedzcy naukowcy ostrzegają, że nawet chwilowe napady obżarstwa mogą nie pozostać bez wpływu na naszą wagę.

 

Jednorazowe obżarstwo, a skutki widoczne latamiBadania, które przeprowadzili naukowcy z uniwersytetu Linkoping, wykazały, że nawet mała chwila przyjemności może pozostawić po sobie pamiątkę w postaci zbędnych kilogramów, których nie tak łatwo się pozbyć.

 

Przebadano grupę 18 dorosłych osób, których średni wiek wynosił 26 lat. Uczestnicy badań przez cztery tygodnie mieli jeść tylko jedzenie typu fast food, a ich aktywność fizyczna została ograniczona do 5 tys. kroków dziennie, co równoznaczne jest z siedzącym trybem życia. Po tym czasie przybrali oni na wadze nawet do 6,4 kg.

 

Według naukowców, nawet przez dwa lata po takim pofolgowaniu sobie wciąż zauważalny jest wzrost tkanki tłuszczowej. Sześc miesięcy po eksperymencie, uczestnicy badań, którym zwiększono energetyczność posiłków aż o 70 procent, zdołali zrzucić blisko 5 kilogramów. Jednak po następnym roku przybrali średnio po 1,5 kg , a po 2,5 roku ich wzrost masy ciała wyniósł średnio aż 3,1 kilograma.

 

Takich zmian nie odnotowano u osób z osobnej, kontrolnej grupy, które podczas badań normalnie jadały i ćwiczyły. Tym samym dowiedziono, że nawet krótki okres nadmiernego jedzenia połączony z brakiem ćwiczeń może istotnie utrudnić zachowanie figury i walkę ze zbędnymi kilogramami.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, kuchnia, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Jednorazowe obżarstwo, a skutki widoczne latami

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!