reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Technologia

Inteligentny dom

(2015-06-10)

Inteligentne systemy zdalnego sterowania budynkiem są coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych. Zapewniają już nie tylko poczucie bezpieczeństwa oraz podnoszą szeroko rozumiany komfort mieszkania, ale również pozwalają efektywniej wykorzystywać energię elektryczną, zmniejszając tym samym rachunki. Ponadto, rozwiązania takie pozwalają na  rozbudowanie systemu – poszerzenie o kolejne funkcje.

 

Po prostu inteligentny

Samo pojęcie inteligentnego domu oznacza przede wszystkim ostatni etap automatyzacji budynku. Polega ona na maksymalnej integracji wszelakich czujników oraz detektorów w jeden system zarządzania wszystkimi instalacjami znajdującymi się w budynku.  Dzięki szerokiemu wachlarzowi informacji pochodzących z poszczególnych części składowych systemu, budynek zyskuje możliwość adaptacji do zmian zachodzących zarówno w jego wnętrzu, jak i na zewnątrz.

Sam pomysł zrodził się w latach 70-tych w Stanach Zjednoczonych, z których przywędrował do Polski. Początkowo był stosowany jedynie w celu usprawnienia pracy w biurach i halach produkcyjnych. W kolejnych latach dzięki systematycznym spadkom cen (szczególnie elektroniki sterującej) oraz coraz szerszym możliwościom podobne systemy zaczęły być również stosowane w domach prywatnych.

 

Inteligencja dla osób starszych

Zastosowanie wspomnianych systemów w domach osób starszych pozwala nie tylko zwiększyć komfort mieszkania, ale co równie ważne monitorować ich aktywność i w razie ewentualności ostrzegać o zaistniałych problemach.  Poniżej prezentujemy kilka rozwiązań szczególnie przydatnych dla seniorów.

 

Pomoc na wyciągnięcie ręki

Dla osób starszych i schorowanych stworzone zostały funkcję pozwalające w razie ewentualności wezwać pomoc. Szczególnie warto wspomnieć tutaj o dwóch odmianach tego systemu. Pierwszy polega przede wszystkim na specjalnych pilotach (personalnych – umieszczonych w kieszeni czy w formie zawieszki) posiadających funkcję wzywania nie tylko opiekunów, ale również profesjonalnych służb medycznych. W chwili zasłabnięcia czy innych problemów zdrowotnych, osoba starsza wciska odpowiedni przycisk, który powoduje uruchomienie alarmu, informującego poszczególne osoby o zaistniałej sytuacji. Drugim bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest system specjalnych czujników montowanych w podłodze, które w momencie upadku osoby starszej automatycznie uruchamiają system wzywania pogotowia.

Warto tutaj również wspomnieć o specjalnych łóżkach (zintegrowanych z całym systemem), które pozwalają monitorować poszczególne procesy życiowe domownika (np. monitorują temperaturę, wykrywają stan długiego bezruchu oraz zatrzymania oddechu).

 

W czasie deszczu

Ciekawym rozwiązanie jest również system przewidywania pogody, dzięki któremu żadna aura nie jest w stanie zaskoczyć domowników. Dbają o to nie tylko odpowiednie czujniki (temperatury, wilgotności i cieśnienia), ale również specjalna funkcja pobierania (za pomocą łączenia z Internetem) prognozy pogody. W chwili ulewy lub burzy wszystkie okna i drzwi zostaną automatycznie zamknięte oraz włączy się rezerwowy system zasilania elektrycznego.

 

Żyj wygodnie

Optymalne warunki panujące w mieszkaniu to podstawa zdrowego życia. Zastosowanie inteligentnego systemu zapewnić może również m.in. sterowanie klimatyzacją, wentylacją i filtracją (w oparciu o właściwe parametry), sterowanie ogrzewaniem, ale również oświetleniem. Zmiany zachodzą w zależności od panujących warunków, a także od obecności domowników w budynku (np. temperatura spada i następuję wygaszenie wszystkich źródeł światła w momencie opuszczenia budynku przez domownika).

 

Zagrożenie nie straszne

Dzięki obecności szerokiego wachlarza czujników budynek jest także w stanie wykryć ewentualne zagrożenie. W momencie np. pęknięcia rury czy wycieku gazu, system w pierwszej kolejności odetnie dopływ medium do budynku, a następnie zaalarmuje domowników oraz odpowiednie służby o zagrożeniu.

 

Nowoczesne technologie to szansa dla każdego człowieka, nie tylko młodego.  Również starsi mogą z nich czerpać pełnymi garściami.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
pomoc, technologia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Inteligentny dom
2017-11-09 | 12:00:54

Do inteligętnego domu najlepiej pasują okna do damów energooszczędnych. Ja posiadam okna z OknaSolo i mam pewność że są solidne i nie przepuszczają ciepło oraz są antywłamaniowe! Więcej