reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Technologia

Czy Internet jest wiarygodnym źródłem informacji?

(2010-12-03)

Szukanie informacji w InternecieCoraz częściej zamiast w encyklopedii, słowniku, atlasie geograficznym informacji szukamy w Internecie. Czy rzeczywiście można tam znaleźć wiarygodne i fachowe opinie?

Przede wszystkim zasięgając wiedzy w sieci, trzeba zwrócić uwagę na adnotacje, które zamieszczone są w danej witrynie. Są portale, które współpracują z instytucjami, fachowcami w danej dziedzinie, co czynie je wiarygodnymi, ale i takie, gdzie informacji udzielają amatorzy, miłośnicy danego zagadnienia, a czasem oszuści.

            Najbardziej chyba znanym internetowym źródłem wiedzy jest wikipedia. Można tam znaleźć artykuły na każdy temat, napisane w fachowy sposób, zgodnie z przyjętym schematem. Ich treść jest weryfikowana, ale nie zawsze (!). Niektóre hasła mogą przedstawiać subiektywną opinię, czerpać z niezweryfikowanych źródeł. Zdarzyła się również sytuacja, gdzie zamieszczone informacje dotyczyły osoby fikcyjnej, zmyślonej, a jednak hasło to znajdowało się wiele miesięcy w tym portalu. Jakkolwiek popularna jest ta „encyklopedia”, zawsze warto skonsultować zdobytą wiedzę z innymi dostępnymi źródłami.

            Drugą popularną formą czerpania informacji są fora tematyczne. Tu nie sposób wymienić ich adresów, ponieważ niemal każde obszerniejsze zagadnienie (wędkowanie, podróże, filmy, pisarze) ma swoich zwolenników i przeciwników, a co za tym idzie, ma swoją stronę w sieci. Tam można znaleźć listy artykułów, książek dotyczących interesującego nas tematu, sposoby realizacji swojego hobby, polecane miejsca czy produkty. Na forum użytkownicy wspólnie rozwiązują problemy (np. jak naprawić komputer), wyrażają opinię o różnych rzeczach (czy warto kupić...) albo ostrzegają przed oszustami. Z reguły wszystkie takie wypowiedzi są subiektywne, ale też fachowe. Portale łączą fascynatów różnych rzeczy i mają oni doświadczenie oraz wiedzę związane z motywem przewodnim takiej strony.

            Internet jest ogromną skarbnicą wiedzy, jednak często chaotycznej i nie zawsze prawdziwej. Zanim podejmiemy jakieś działania oparte na informacjach z sieci, warto je sprawdzić w kilku źródłach.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
nauka, rozrywka, technologia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Czy Internet jest wiarygodnym źródłem informacji?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!