reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Turystyka i rekreacja

Aktywni seniorzy za kółkiem

(2010-12-07)

Seniorzy za kółkiemJak ocenić moment, w którym powinno się zrezygnować z jazdy samochodem dla własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych?

Nie ma przepisu, który określa wiek zaprzestania kierowania pojazdami. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Obecnie wiele osób zbliżających się do 50 roku życia, lub nawet po 50 roku życia,  decyduje się na zrobienie kursu. Jednak każdy chętny do zdawania egzaminu musi wykonać badania - to lekarz ocenia zdolność do prowadzenia pojazdu. Czym jesteśmy starsi, tym większe prawdopodobieństwo, że orzeczenie lekarskie może zostać przyznane na czas określony, np. okres 5 lat, i choć prawo jazdy będą ważne dłużej, dalej jeździć możemy tylko po uprzednim przedłużeniu badań.

Tym czasem wre dyskusja o tym, w jakim wieku należy przestać siadać za kółkiem i czy w ogóle możemy określać tego typu granice?

Mając samochód czujemy się bardziej niezależni,  do celu docieramy szybciej i w bardziej komfortowy sposób. Większość osób nie wyobraża sobie poruszania się jakimkolwiek innym środkiem transportu. Dlatego też decyzja o zrezygnowaniu z prowadzenia nie należy do łatwych.

Starsi ludzie jeżdżą  zdecydowanie bezpieczniej, choć narzeka się jednak na dość powolne tempo jazdy. Kierowcy po 70 roku życia z pewnością trochę wolniej zareagują na sytuację na drodze. Jazda po zmroku także wymaga większej koncentracji, lepiej jest więc wieczorami za kółko nie wsiadać. Jednak większość starszych kierowców  postępuje rozsądnie i np.nie decyduje się na jazdę autem podczas złych warunków atmosferycznych, kiedy jezdnia jest oblodzona - wolą wtedy zamienić auto na tramwaj czy autobus.

Ważne jest aby samemu dobrze ocenić sytuację, jako kierowcy. Kiedy zaczynamy mieć problemy z koncentracją, oceną odległości, czujemy, że nasz wzrok zacznie się pogarsza lub przyjmujemy leki, które mogą wpływać na nasze reakcje podczas prowadzenia, zastanówmy się czy warto stwarzać nawet najmniejsze zagrożenie. Warto w pewnym wieku regularnie wykonywać  badania. Niech decyduje stan zdrowia a nie wiek!

A wy jak myślicie?

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
aktywność seniora, samochody

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Aktywni seniorzy za kółkiem

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!