reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Praca

Księgowość i podatki domeną kobiet

(2010-03-06)

Na jednego internautę - mężczyznę, który szuka pracy w księgowości, podatkach czy audycie przypada niemal pięć kobiet. Zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn chciałoby również pracować w służbie zdrowia czy human resources - takie tendencje wynikają z analizy bazy zarejestrowanych użytkowników serwisu Pracuj.pl. Kobiety mniej chętnie niż mężczyźni zdecydowałyby się na przeprowadzkę „za pracą” do innego miasta.

Administracja biurowa i państwowa, obsługa klienta i finanse to pożądane miejsca pracy najczęściej wskazywane przez kobiety – internautki zarejestrowane i poszukujące pracy w serwisie Pracuj.pl w minionym roku. Przedstawicielki płci pięknej chętnie pracowałyby też w sprzedaży, turystyce, marketingu czy w zawodach związanych z mediami, sztuką i rozrywką.

Zawody chętnie wybierane przez kobiety nie muszą być mniej atrakcyjne dla mężczyzn. Istnieje jednak kilka specjalizacji zawodowych, w których przewaga wskazań kobiet jest zdecydowanie wyższa niż wskazań mężczyzn.

Przewaga w liczbach

Księgowość, audyt i podatki to dziedziny, w których kobiety chciałyby pracować dużo chętniej niż mężczyźni – tę kategorię, jako preferowane miejsce zatrudnienia wskazało prawie pięć razy więcej kobiet niż mężczyzn zarejestrowanych w Pracuj.pl w minionym roku. Także zawody związane z HR są wybierane przez kobiety znacznie częściej niż przez mężczyzn. Panie chciałyby pracować zarówno w agencjach doradztwa personalnego, jak i działach human resources w firmach. Działy zarządzania zasobami ludzkimi jako potencjalne miejsce pracy wskazało o 230% więcej kobiet niż mężczyzn. Co ciekawe, kobiety zdecydowanie przychylniej niż panowie myślą też o pracy w organizacjach pozarządowych.

Tylko co dziesiąta osoba zainteresowana programowaniem, energetyką i budownictwem to kobieta. Zaledwie 4% z ponad stu tysięcy kobiet, które zarejestrowały się w serwisie Pracuj.pl w 2009 roku, chciałoby się zajmować logistyką. Co ciekawe jednak, stosunkowo dużo kobiet jest zainteresowanych zawodami kojarzonymi głównie z mężczyznami: wśród potencjalnych pracowników ochrony jest aż 15% kobiet, wbrew pozorom panie nie stronią również od pracy fizycznej czy produkcji.

- Wydaje się, że kobiety zdecydowanie bardziej stawiają na zawody, w których istotne są relacje międzyludzkie, jak również precyzja i dbałość o szczegóły. Jednak czas definiowania zawodów jako „typowo męskie” i „typowo kobiece” mamy już za sobą. Zmiany zachodzące w społeczeństwie, ale też potrzeby rozwijającej się gospodarki wymuszają elastyczność najpierw w wyborze kierunku kształcenia, a potem zawodu. I dotyczy to wszystkich, niezależnie od płci. Duże zapotrzebowanie choćby na inżynierów i specjalistów IT z pewnością przyczyni się do wzrostu ilości kobiet pracujących jako kierowniczki budów, programistki czy administratorki sieci. Liczba kobiet w zawodach technicznych będzie rosła także ze względu na kampanie promujące zamawiane kierunki techniczne czy specjalne akcje organizowane przez Politechniki – mówi Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl

Płeć a mobilność

Jak pokazują wyniki najnowszego badania Gemius na zlecenie Pracuj.pl, respondenci korzystający z Internetu, bez względu na płeć, wskazują sieć jako najwygodniejszy sposób poszukiwania pracy (72% kobiet i 69% mężczyzn). Dla kobiet nieco bardziej liczy się związana z tym medium oszczędność czasu, (63% wskazań względem 60% wśród mężczyzn); istotniejsze jest dla nich również to, że w Internecie są codziennie nowe oferty pracy (43% kobiet w porównaniu do 34% mężczyzn).

Szukając pracy, tylko 30% internautek zdecydowałoby się na zmianę miejsca zamieszkania na inny rejon Polski, jeśli otrzymałoby atrakcyjną ofertę. Wśród panów ten odsetek wyniósł 44%. „Zdecydowane nie” przeprowadzce za pracą powiedziałoby 21% kobiet w porównaniu do tylko 12% mężczyzn.

Informacje o badaniu

Analizie poddano profile 207185 zarejestrowanych użytkowników portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl: 108302 kobiet i 98883 mężczyzn. Dla zachowania aktualności danych, analiza obejmuje wyłącznie użytkowników zarejestrowanych w Pracuj.pl w okresie od 01.2009 do 12.2009. Analizie poddano również wyniki XI fali badania „Pracuj.pl w oczach internautów” przeprowadzonego przez Gemius na zlecenie Pracuj.pl w październiku 2009 roku.

Pracuj.pl

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
rynek pracy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Księgowość i podatki domeną kobiet

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!